ZUS zbankrutuje w przeciągu 5-8 lat - twierdzą autorzy „Raportu o sytuacji ZUS”. Już obecnie ZUS nie jest w stanie działać bez dotacji, a jego plany finansowe, według autorów raportu, oparte są na nierealnych założeniach.
W lipcu aż cztery Otwarte Fundusze Emerytalne spełniły warunki uprawniające do udziału w losowaniu nowych członków. Liczba członków każdego z nich powiększy się o przeszło 35 tysięcy - to wynik lipcowego losowania osób, które samodzielnie nie wybrały swojego OFE.
W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji. Zarzucić im natomiast można naliczanie opłat za składki, podczas gdy już od ponad roku nie muszą ponosić kosztów związanych z pracą agentów zachęcających nas do zakładania i przenoszenia OFE.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie szefa rządu Donalda Tuska z szefami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Tematem spotkania była sytuacja OFE i gospodarowanie składkami pracowniczymi na ubezpieczenia emerytalne transferowanymi do towarzystw emerytalnych. W spotkaniu uczestniczył również minister Michał Boni.
W Chinach co roku przybywa milion osiemdziesięciolatków.
Najlepszą drogą do podniesienia efektywności II filara emerytalnego jest umożliwienie towarzystwom emerytalnym inwestowania na rynkach zagranicznych, edukacja społeczeństwa dotycząca oszczędzania na emeryturę, wprowadzenie zewnętrznego systemu oceny efektywności inwestycji otwartych funduszy emerytalnych, wielofunduszowość oraz wprowadzenie w ramach OFE subfunduszy, których ryzyko byłoby dostosowane do fazy życia osoby oszczędzającej na emeryturę - twierdzą uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Konfederację Pracodawców Polskich.
W lutym po raz pierwszy od wielu lat liczba osób pobierających emerytury zmalała do nieco ponad 5 mln. Oznacza to utrzymywanie się tendencji, zapoczątkowanej w grudniu 2009 r. Jest to skutek ograniczenia przywilejów emerytalnych w związku z wejściem w życie ustawy o emeryturach pomostowych oraz likwidacji wcześniejszych emerytur.
Minister pracy i polityki społeczenej Jolanta Fedak rozmawiała z przedstawicielami środowiska naukowego na temat zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych. Dyskutanci zgodzili się co do zasadniczego celu zmian -osiągnięcia jak najwyższej emerytury po jak najmniejszych kosztach i co do metody - uproszczenia systemu przez zlikwidowanie zbędnych prowizji i opłat.
O emeryturę trzeba zadbać samemu, ile odłożymy, tyle będziemy mieli „na starość” - informuje Komisja Nadzoru Finansowego. Emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów - Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanego przez ZUS) i otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia. W najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą znaleźć się osoby odprowadzające najniższe składki (np. prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek).
Regulacja obniżająca emerytury członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa - uznał Trybunał Konstytucyjny. Za zgodne z Konstytucją zostały zapisy obniżające emerytury funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznawał wniosek grupy posłów na Sejm dotyczący zasad naliczania wysokości emerytur "mundurowych".
Jak wynika z prognoz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych emerytury wypłacane Polakom z II filaru będą najwyższymi spośród wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Europie Środkowo – Wschodniej i to mimo wysokich opłat pobieranych przez fundusze emerytalne.
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych. Ustawa ma umożliwić wypłatę świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, czyli tzw. emerytur kapitałowych. Ich wysokość nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego.
Od 8 maja obowiązują przepisy dające ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, prawo do przejścia na emeryturę. Nic nie zmienia się dla kobiet. Będą mogły odchodzić na emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nowelizacji ustawy zawiera propozycje, które mają na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., zrównującego prawa kobiet i mężczyzn do korzystania z wcześniejszej emerytury, wydłużenie okresu dochodzenia przez płatnika zwrotu składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ustalenia sposobu określania hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury.
Paweł Wypych, nowy szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada zmiany w kierowanej przez niego instytucji - donosi "Puls Biznesu". Prezes Wypych chce zmniejszyć liczbę departamentów i oddziałów ZUS, wydłużyć godziny pracy oraz sięgnąć po pieniądze unijne, którymi zamierza sfinansować inwestycje informatyczne.