Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczący prawa do emerytury pomostowej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwestionowane przez OPZZ przepisy są zgodne z Konstytucją.
Ustawa o emeryturach pomostowych przeszła przez Sejm. Za odrzuceniem prezydenckiego weta głosowało 285 posłów, przeciw było 160 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Kilkunastu posłów było nieobecnych na sali posiedzeń podczas głosowania.
W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Straci je między innymi większość nauczycieli, część kolejarzy i dziennikarze – informuje TVN 24.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że zrobi wszystko, aby rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie – informuje TVN 24.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 roku oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku o 9,3 procent. Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie emerytur pomostowych do końca roku 2008. Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców.
Rząd ma nową propozycję dla osób z grup zawodowych posiadających obecnie uprawnienia do emerytur pomostowych - donosi "Puls Biznesu". Zamiast przechodzić na wcześniejszą emeryturę, osoby te miałyby zmienić zawód.
Wicepremier Przemysław Gosiewski, odpowiedzialny za dokończenie reformy emerytalnej, wyklucza wydłużenie o kolejny rok prawa do wcześniejszych emerytur - donosi "Gazeta Prawna". Według wicepremiera Gosiewskiego rząd nie ulegnie presji związków zawodowych, aby na emerytury pomostowe przechodziły osoby urodzone po 1968 roku.
Odpowiedzialny za prace nad reformą emerytalną, wicepremier Przemysław Gosiewski poinformował, że nowoprzyjęte rozwiązania będą kosztować około 20,5 miliardów złotych, największa część tej kwoty- 13, 5 miliardów złotych przeznaczona zostanie na świadczenia dla nauczycieli.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza przyjąć w środę ostateczną wersję wspomnianego projektu oraz postanowienia regulujące wypłaty świadczeń z OFE naliczanie rent z nowego systemu.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, wystosował apel o przyspieszenie prac nad ustawami dotyczącymi emerytur pomostowych dla urodzonych po 1948 roku oraz wypłaty świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych.
Zgodnie z założeniami reformy emerytalnej od przyszłego roku mają być wypłacane wcześniejsze emerytury. Najprawdopodobniej tak się jednak nie stanie, gdyż nie zostały opracowane żadne zasady wypłacania pieniędzy. Konieczne jest też uruchomienie systemów informatycznych, opracowanie i przetestowanie ich zajmie, co najmniej 1, 5 roku.
Kilka tygodni temu komisja medycyny pracy ustaliła listę zawodów z prawem do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jej raport stanowiący o tym, że wcześniejsze emerytury należą się osobom pracującym na otwartym terenie, w powietrzu i na wodzie, spotkał się z falą protestów dochodzących z różnych środowisk.