Budżet państwa w ciągu najbliższych 5 lat dopłaci do ZUS nawet 194,53 mld złotych - alarmuje "Gazeta Prawna". To niemal tyle, co tegoroczne dochody budżetu, wynoszące 195,28 mld zł. Przyznawanie kolejnych przywilejów emerytalnych jeszcze zwiększy deficyt, zaś brak oszczędności może skutkować podwyżkami podatków lub składek. Mogą również zostać obniżone świadczenia.
21 kwietnia będzie w Wielkiej Brytanii datą szczególną – tego dnia bowiem królowa Elżbieta obchodzić będzie swoje 80 urodziny. Jakie plany na przyszłość ma najdłużej panująca współczesna monarchini w Europie? - Zamierza wycofać się z wielkiego świata i osiąść na zamku Windsor pod Londynem.
Ponad połowa amerykańskich seniorów regularnie korzysta z internetu, blisko 40 procent ma w domu komputer. Z roku na rok aktywność starszych Amerykanów w internecie staje się coraz większa a oni sami coraz częściej bywają dostrzegani przez sieciowy biznes - od firm hostingowych do sklepów online.
Nawet 200 nauczycieli z poznańskich przedszkoli i szkół może stracić pracę w przyszłym roku szkolnym, przyczyną jest niż demograficzny – pisze „Gazeta Poznańska”. Redukcje maja nastąpić między innymi przez przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli z długim stażem.
W ciągu kilku najbliższych lat sytuacja finansowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może się gwałtownie pogorszyć - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Główną przyczyną będą niekorzystne zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa, bowiem już w roku 2009 na emerytury zaczną przechodzić pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego.
Pewien czarnoskóry Amerykanin skończył 100 lat i tego samego dnia przeszedł na emeryturę. Był czynny zawodowo przez 72 lata i nigdy nie chorował – nie wziął ani jednego dnia zwolnienia. Co ciekawe – przez cały czas pracował na jednym stanowisku i nie został nigdy zwolniony.
Możliwe, że Polska będzie musiała podnieść wiek emerytalny. Alternatywą jest wzrost składek na ubezpieczenie a nawet bankructwo systemu emerytalnego.
Większość Polaków przyzwyczaiła się do emerytur z jednego źródła - z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem po reformie systemu ubezpieczeń społecznych będziemy otrzymywać emerytury z co najmniej dwóch instytucji - ze wspomnianego wcześniej ZUS-u oraz z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jednak obecne symulacje pokazują, że łączna emerytura z tych obu instytucji nie będzie wysoka. Tak więc każdy pracujący powinien zastanowić się nad dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniem - ubezpieczeniem rentowym czy emerytalnym.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wydawanie legitymacji emeryta-rencisty. Do końca czerwca legitymacje powinny trafić do około 8 milionów emerytów i rencistów w całej Polsce.
W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury jest zróżnicowane i zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W iniejszym artykule zajmiemy się dziedziczeniem świadczeń pochodzących z obowiązkowych składek emerytalnych - wpłaconych na I filar (ZUS) i II ilar (OFE).
Według najnowszego sondażu CBOS Polacy w większości są za wcześniejszym odchodzeniem za emeryturę. Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 17 procent ankietowanych, jednak przeciwnych temu rozwiązaniu się aż 80 biorących udział w sondażu.
Drugi rok z rzędu osobiste oszczędności Amerykanów osiągnęły wynik poniżej zera. W trakcie Narodowego Szczytu Oszczędzania wiceprezydent Dick Chaeney słusznie zauważył, że Ameryka potrzebuje obywateli, którzy będą zdobywać bogactwo dla samych siebie oraz posiadać kapitał na emerytury, których rząd nie będzie mógł naruszyć.
Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
Zarząd PKO BP chce wprowadzić opłatę za pobieranie gotówki w okienku bankowym, emeryci zapowiadają w związku z tym protesty - podaje "Gazeta Wyborcza". Dla wielu osób starszych będzie to poważne obciążenie finansowe. Bank nie zamierza zmienić swojej decyzji.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś połączone skargi konstytucyjne Edwarda K. i Stanisława G. dotyczące wstrzymania wypłat emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego i nie pozbawia minimum życiowego osób, które osiągnęły wiek emerytalny.