Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym przez siebie raporcie zwraca uwagę na konieczność ożywienia gospodarek państw uprzemysłowionych poprzez pobudzenie rynku pracy, zniesienie przywileju wczesnych emerytur czy zracjonalizowanie poziomu wypłacanych świadczeń.
Po rozwodzie członkowie OFE często pozbawiają współmałżonków należnych im pieniędzy, zaś w skrajnym przypadku niepracujący małżonek może zostać na starość bez środków do życia. Resort pracy rozważa zmiany w obowiązujących przepisach, mające ułatwić rozwodzącym się małżonkom dochodzenie swoich praw.
Najstarszy brytyjski mechanik ma 99 lat. Mężczyzna nadal pracuje na pełen etat, a swoją dobrą formę przypisuje codziennemu piwku, spacerom do biblioteki i regularnemu czytaniu prasy.
60 proc. Europejczyków jest zaniepokojonych kosztami opieki zdrowotnej ponoszonymi przez pacjentów. Najmniej, bo tylko 29 proc. badanych, niepokoją porady lekarskie dotyczące niegroźnego problemu zdrowotnego - wynika z badania Europe Health przeprowadzonego w 13 europejskich krajach przez Reader’s Digest.
Japoński rząd wyraził nadzieję, że zaczynające od przyszłego roku przechodzenie na emeryturę pokolenie wyżu demograficznego zainteresuje się rolnictwem i zechce osiedlić się na wsi wspierając ten sektor.
Japończycy są coraz starsi - już 20 procent z nich to osoby powyżej 65 roku zycia - wynika z rządowego raportu. Przy obecnym trendzie w 2015 roku emerytami będzie ponad jedna czwarta mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, a w 2050 - jedna trzecia.
Powojenne pokolenie Brytyjczyków z wyżu demograficznego („baby-boomers”) dąży do wydłużenia wieku emerytalnego. Jak wykazują badania przeprowadzone przez nowopowstałą organizację seniorską Heyday, ponad połowa spośród osób urodzonych w latach 1946-1965, które dobiegają do emerytury, chce pracować po ukończeniu 65 roku życia. 10 proc. przyznaje, że najchętniej w ogóle nie odchodziłoby z pracy. Z drugiej jednak strony, 64 proc. ankietowanych wyraża obawy o możliwość znalezienia nowej posady w sytuacji, gdy od przekroczenia właściwej granicy wieku dzieli ich niespełna 10 lat.
Bardziej elastycznego czasu pracy i więcej pół etatowych stanowisk domagają się seniorzy w Nowej Zelandii. Jak pokazały wyniki przeprowadzonej niedawno ankiety, starsi ludzie nie odeszliby z pracy zarobkowej nawet mimo wieku emerytalnego jeśli stworzyłoby się im odpowiednie warunki.
Jak zakłada nowy rządowy plan, wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii od 2044 roku wzrośnie do 68 lat. Jest to część strategii polepszającej sytuację państwowego systemu emerytalnego.
56-letni Mieczysław Otręba przepracował 35 lat, z tego 22 w ciężkich warunkach, jako kierowca ciężkiego sprzętu. Gdy zachorował na raka ZUS odmówił przyznania mu renty, gdyż w chwili zdiagnozowania choroby był na zasiłku przedemerytalnym.
W latach 1984 do 2004 Bank Światowy przeprowadził program wspierania rozwoju i budowy systemów emerytalnych w 68 krajach. Strategia banku opierała się na zalecaniu rządom państw budowy wielo-filarowego systemu. Dotyczyło to oczywiście tych krajów, które spełniają odpowiednie warunki ekonomiczne.
Jeśli kiedykolwiek interesowało cię, jak będziesz wygladał Ty lub Twoi bliscy w jesieni swojego życia, możesz teraz to sprawdzić. Wystarczy przesłać swoje zdjęcie i podać dane o obecnym wieku i typie na stronę internetową, a w zamian otrzymasz portret około 65-letniego siebie.
Rene Ward z USA postanowiła założyć serwis internetowy, który miał na celu zbadanie faktu, czy rzeczywiście częściej poszukiwanymi przez amerykańskie firmy pracownikami są seniorzy, niż osoby w młodszym wieku. Dziś serwis www.seniors4hire.org ma 5 lat. Wśród firm, które zamieściły na niej swoje ogłoszenia znalazły się takie organizacje jak: Bank of America, Regal Cinemas, Petco and Anthem Blue Cross i Blue Shield.
Zmuszanie ludzi do oszczędzania na ich emerytury jest bardziej powszechne niż zwiększanie podatków, podnoszenie wieku emerytalnego czy obcinanie emerytur, żeby sfinansować starzejącą się populację - wynika z ostatniego międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie HSBC.
Pracodawcy w Zjednocznym Królestwie nie wykazują najmniejszej gotowości do respektowania praw pracowniczych związanych z wiekiem. Jak podaje organizacja ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) mająca na celu polepszenie sytuacji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, blisko 80 procent firm nie jest gotowych do przyjęcia praw zapobiegających dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.