Komisja Nadzoru Finansowego uznała, złamano by zapisy reformy emerytalnej, gdyby ZUS zaczął zarządzać środkami przechowywanymi w otwartych funduszach emerytalnych będących II filarem systemu ubezpieczeń społecznych.
Instytut Spraw Obywatelskich opracował raport o domowej pracy kobiet. Wynika z niego, że większość pań narzeka na to, że zajęcia domowe są monotonne i traktuje je jako obowiązek. Rząd nie zamierza płacić paniom za prace domowe, ale przygotowuje zabezpieczenia dla kobiet w wieku emerytalnym, które nie pracowały zawodowo, ale zajmowały się domem.
Według niektórych prognoz w 2030 roku Niemcy będą wyglądały tak: zamknięte szkoły, puste place zabaw, przepełnione Domy Starców, miasta i wsie bez dzieci, młodzież bez przyszłości. Zamienią się w Republikę Starców.
Brytyjscy emeryci częściej przeglądają strony internetowe niż zajmują się ogrodem czy majsterkowaniem. Coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, chętnie poznają informatyczne nowinki.
Tysiące osób w całym kraju kupiło na bazach fałszywe formularze, które miały zapewnić podwyżkę emerytury. Oszuści zapewniali, że sprzedawane druki dają gwarancję dodatkowych pieniędzy. ZUS jednak był zmuszony każdy z tych wniosków odrzucić - pisze "Gazeta Krakowska".
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wydawanie pierwszej w swej historii bezpłatnej gazety dla klientów. Magazyn "ZUS dla Ciebie" będzie wydawany raz w miesiącu i od stycznia dostępny we wszystkich jednostkach ZUS. Papierowe wydanie jest częścią szerszego projektu edukacyjnego, realizowanego przez Zakład od kilku miesięcy.
Brytyjski rząd został oskarżony o „szokującą hipokryzję” w kwestii ageizmu, po tym, jak ogłoszono, że tysiące urzędników państwowych będzie zmuszonych do porzucenia pracy wbrew ich woli. Przedstawiciele organizacji Age Concern stwierdzili, że ministerstwa będą wymagać od pracowników w przepisowym wieku odejścia na emeryturę, podczas gdy firmy były nakłaniane do umożliwienia pracownikom pozostania w pracy tak długo, jak sami zechcą.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
W związku z tym, że zamiast zapowiadanych podwyżek rent i emerytur polscy planowana jest tylko jednorazowa zapomoga,z prośbą o interwencję do Komisji Europejskiej wystąpić chce Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.
Jak donosi styczniowy raport międzynarodowej firmy doradczej Aon Consulting, kraje, w których system emerytalny pozwala na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, mogą być zagrożone skutkami ekonomicznymi skrócenia okresu pracy.
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju zasypywane są setkami pozwów o wyrównanie wysokości emerytur i rent obliczonych w latach 90. z wykorzystaniem kwoty bazowej niższej od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. ZUS wyjaśnia, że wysokość świadczeń oblicza według obowiązujących przepisów. Skargi i pozwy składane do oddziałów Zakładu są bezzasadne.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o „organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych”. Dzięki zmianom przepisów osoby urodzone po 1948 roku, które przystąpiły do OFE, będą miały prawo do wcześniejszej emerytury.
W lutym bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentuje analizy odnoszące się do planów przekazania OFE pod nadzór ZUS.
W latach 2008- 2012 będzie trzeba pobrać z budżetu do 184 milionów złotych, aby wypłacić świadczenia, do których zobowiązany jest ZUS. Najwięcej będą kosztowały emerytury, dopłaty do rent zaś nie będą konieczne. Jeśli nie zrezygnuje się z przywilejów emerytalnych i nie wydłuży wieku, w którym będzie można przejść na emeryturę, konieczne okaże się podniesienie składek lub podatków.