18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.
Jak podaje Super Express, rząd przygotowuje projekt nowej ustawy, zgodnie z którą status kombatanta otrzymają Polacy walczący z reżimem komunistycznym w latach 80- tych. Uprawnienia zostaną nabyte przez około 600 tysięcy osób, Sejm ma zacząć prace nad zmianą prawa jeszcze przed wakacjami.
W wyniku nowego sposobu rewaloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku świadczenia te wzrosną o około 5% w stosunku do roku bieżącego.
Na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że od 2008 roku nastąpi restytucja corocznej waloryzacji rent i emerytur. „Były pewne wątpliwości, ale sytuacja gospodarcza jest dobra, chcemy reformować finanse publiczne, ale o tym będę mówił w przyszłym tygodniu. Po uzgodnieniu z premier Gilowską zapadła decyzja, że ta waloryzacja zostaje przywrócona”, powiedział szef rządu.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, wystosował apel o przyspieszenie prac nad ustawami dotyczącymi emerytur pomostowych dla urodzonych po 1948 roku oraz wypłaty świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych.
W połowie lat 60- tych ubiegłego wieku średni wiek przechodzenia mężczyzn na emeryturę w USA to 66 lat. Dziś to 63 lata, a zmieniły się czynniki wpływające na wysokość emerytury, społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować siły roboczej, ludzie żyją coraz dłużej. Jeśli Amerykanie (ale nie tylko oni) nie chcą, aby ich dochody drastycznie zmniejszyły się, muszą wydłużyć czas pracy, wrócić co najmniej do systemu powszechnego w latach 60- tych. Kluczowym zagadnieniem jest jednak pytanie czy stan zdrowia pracowników pozwoli im na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Ludzie starsi są postrzegani jako osoby nie korzystające z nowinek technologicznych. Ale czy tak rzeczywiście jest? Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że seniorzy stanowią ciągle powiększającą się grupę wśród użytkowników internetu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja zakłada przywrócenie corocznej waloryzacji emerytur i rent.
Bundestag kilka dni temu uchwalił ustawę zgodnie z którą obywatele Niemiec będą musieli pracować do 67 roku życia. Dotychczasowy wiek emerytalny u naszych zachodnich sąsiadów wynosił 65 lat.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że mężczyźni częściej są za zrównaniem wieku emerytalnego, zwolennikami takiego rozwiązania są także w większości osoby młodsze. Generalnie jednak Polacy optują za wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę.
Komisja Nadzoru Finansowego uznała, złamano by zapisy reformy emerytalnej, gdyby ZUS zaczął zarządzać środkami przechowywanymi w otwartych funduszach emerytalnych będących II filarem systemu ubezpieczeń społecznych.
Instytut Spraw Obywatelskich opracował raport o domowej pracy kobiet. Wynika z niego, że większość pań narzeka na to, że zajęcia domowe są monotonne i traktuje je jako obowiązek. Rząd nie zamierza płacić paniom za prace domowe, ale przygotowuje zabezpieczenia dla kobiet w wieku emerytalnym, które nie pracowały zawodowo, ale zajmowały się domem.
Według niektórych prognoz w 2030 roku Niemcy będą wyglądały tak: zamknięte szkoły, puste place zabaw, przepełnione Domy Starców, miasta i wsie bez dzieci, młodzież bez przyszłości. Zamienią się w Republikę Starców.
Brytyjscy emeryci częściej przeglądają strony internetowe niż zajmują się ogrodem czy majsterkowaniem. Coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, chętnie poznają informatyczne nowinki.
Tysiące osób w całym kraju kupiło na bazach fałszywe formularze, które miały zapewnić podwyżkę emerytury. Oszuści zapewniali, że sprzedawane druki dają gwarancję dodatkowych pieniędzy. ZUS jednak był zmuszony każdy z tych wniosków odrzucić - pisze "Gazeta Krakowska".