Polacy chcą dłużej pracować-wynika z badań GUS. To dobrze, twierdzą specjaliści, zwłaszcza dla tych, którzy emerytury pobierać będą według zasad z 1999 roku.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że emerytury i renty powinny być tak samo chronione przed egzekucją sądowniczą czy administracyjną, jak wynagrodzenia za pracę. Rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do minister pracy Anny Kalaty.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ekipy rządzącej (konkretnie - Ministerstwa Pracy), ZUS nie będzie chciał zarządzać II filarem. Jak zapowiedział nowy prezes ZUS, Paweł Wypych, zakład ma ważniejsze zadania niż zarządzanie emeryturami z otwartych funduszy emerytalnych.
Jak podaje Departament Ubezpieczeń Społecznych kobiety urodzone po 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Wiek emerytalny to czas, o którym większość osób myśli z obawą i lękiem, u podłoża takiego postrzegania starości leżą w dużej mierze stereotypy. Zwykło się, bowiem zakładać, iż osoby, które zakończyły aktywność zawodową większość czasu spędzają przed telewizorem, a ich główną rozrywką są spotkania z rodziną. Starsi Polacy potwierdzają, iż opieka nad wnukami sprawia im przyjemność, nie oznacza to jednak, iż musi ona stanowić ich jedyne zajęcie.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zmian przewiduje, że od 2008 roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wyniesie nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał coraz poważniejsze kłopoty związane z wypłatami emerytur. Obecnie budżet państwa dopłaca do wypłaty tych świadczeń około 20 miliardów złotych, w latach 2025- 2050, kiedy sytuacja ma być najtrudniejsza, będzie trzeba znaleźć nawet 100 miliardów złotych.
Z badań przeprowadzonych niedawno przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że Europejczycy, myśląc o następnym pokoleniu, najczęściej (40%) martwią się bezrobocie, a także o emerytury i renty (30%).
Badania dotyczące świadomości emerytalnej mieszkańców różnych państw wykazały, iż w sprawach związanych z tego typu świadczeniami najlepiej zorientowani są Niemcy oraz Brytyjczycy.
18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.
Jak podaje Super Express, rząd przygotowuje projekt nowej ustawy, zgodnie z którą status kombatanta otrzymają Polacy walczący z reżimem komunistycznym w latach 80- tych. Uprawnienia zostaną nabyte przez około 600 tysięcy osób, Sejm ma zacząć prace nad zmianą prawa jeszcze przed wakacjami.
W wyniku nowego sposobu rewaloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku świadczenia te wzrosną o około 5% w stosunku do roku bieżącego.
Na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że od 2008 roku nastąpi restytucja corocznej waloryzacji rent i emerytur. „Były pewne wątpliwości, ale sytuacja gospodarcza jest dobra, chcemy reformować finanse publiczne, ale o tym będę mówił w przyszłym tygodniu. Po uzgodnieniu z premier Gilowską zapadła decyzja, że ta waloryzacja zostaje przywrócona”, powiedział szef rządu.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, wystosował apel o przyspieszenie prac nad ustawami dotyczącymi emerytur pomostowych dla urodzonych po 1948 roku oraz wypłaty świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych.