Kobiety, które urodziły się po 31 stycznia 1948 oku i nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po skończeniu 55 lat, jeśli posiadają co najmniej trzydziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, bądź jeśli posiadają co najmniej dwudziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, a jednocześnie legitymują się zaświadczeniem o całkowitej niezdolności do pracy.
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
Wczoraj weszły w życie zmiany w Karcie Nauczyciela umożliwiające powrót do pracy nauczycielom, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę. Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację, zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia nr 158, poz. 103.
Na koniec czerwca 2007 r. instytucje finansowe prowadziły 886 tys. 509 Indywidualnych Kont Emerytalnych - podaje resort pracy i polityki społecznej. W porównaniu do dynamiki wzrostu liczby kont w 2006 r. można zaobserwować znaczny spadek liczby nowozakładanych IKE.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Widzowie, którzy mieli okazję uczestniczyć w lipcowym koncercie The Rolling Stones w Warszawie, prawdopodobnie po raz ostatni bawili się na show zorganizowanym przez tę legendarną grupę. Wiekowi już muzycy podobno myślą o emeryturze.
Brytyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska (Department for Environment, Food & Rural Affairs, DEFRA) przeprowadziło badania, z których wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają okres emerytalny za najszczęśliwszy w życiu.
W przyszłości polscy emeryci w znacznym stopniu będą uzależnieni od koniunktury panującej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest to perspektywa kilku, a nawet kilkudziesięciu lat. Co roku przybywa emerytów w naszym kraju, zjawisko to osiągnie szczyt za 7-10 lat, wówczas na emerytury będą przechodzić pokolenie powojennego wyżu demograficznego.
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Przejście z pracy na emeryturę” wynika, że prawie 43 procent Polaków w wieku 50- 69 lat pobiera emeryturę. Jednocześnie co trzeci Polak z tej grupy wiekowej deklaruje, że chciałby pracować jak najdłużej. Badanie przeprowadzono w 2006 roku na grupie 6,36 mln osób, co stanowiło 74,4 proc. wszystkich obywateli w tym wieku.
Polacy chcą dłużej pracować-wynika z badań GUS. To dobrze, twierdzą specjaliści, zwłaszcza dla tych, którzy emerytury pobierać będą według zasad z 1999 roku.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że emerytury i renty powinny być tak samo chronione przed egzekucją sądowniczą czy administracyjną, jak wynagrodzenia za pracę. Rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do minister pracy Anny Kalaty.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ekipy rządzącej (konkretnie - Ministerstwa Pracy), ZUS nie będzie chciał zarządzać II filarem. Jak zapowiedział nowy prezes ZUS, Paweł Wypych, zakład ma ważniejsze zadania niż zarządzanie emeryturami z otwartych funduszy emerytalnych.
Jak podaje Departament Ubezpieczeń Społecznych kobiety urodzone po 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.