Zdaniem Janusza Kochanowskiego, kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - podaje TVN24. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny według płci.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
Jak wynika z październikowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej większość Polaków (89%) sądzi, że w przyszłości będzie w stanie utrzymać się z emerytury. Dużo mniejszymi optymistami są obecni renciści i osoby niepracujące zawodowo – w tej grupie taki pogląd wyznaje odpowiednio 58 i 63% ankietowanych.
I ty zostaniesz emerytem – ile może wynieść emerytura z ZUS i OFE? Co zrobić, żeby mieć więcej? Polacy nie wiedzą, jakiej wysokości świadczenia otrzymywać będą na emeryturze. Ich obliczenie chce ułatwić ING Nationale-Nederlanden, prezentując kalkulator emerytury.
Pracujący emeryci muszą płacić składki rentowe, choć nie zapewni im to prawa do uzyskania świadczeń.
O emeryturze warto zacząć myśleć jak najwcześniej, im szybciej podejmiemy decyzję o wyborze sposobu oszczędzania, tym większe będą w przyszłości nasze świadczenia. Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji zorganizowanej przez ING Nationale – Nederlanden, Polaków usatysfakcjonują świadczenia emerytalne w wysokości 75% aktualnej pensji.
Już kilkadziesiąt lat temu eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji wskazywali, że szarady i krzyżówki stanowią doskonałe ćwiczenie dla emerytów. Od dawna wiadomo, że gry logiczne przyczyniają się do sprawnego działania umysłu również w starszym wieku.
Jak wynika z informacji GUS i ZUS, w ciągu ostatnich siedmiu lat notuje się znacznie większy wzrost liczby emerytów niż obywateli w wieku emerytalnym. Ten status quo spowodowany jest przywilejami emerytalnymi, z których korzystają liczne grupy zawodowe. Koszty wypłacania nadmiernej ilości emerytur ponoszą pracujący i cała gospodarka krajowa - informuje Gazeta Prawna.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo umożliwiające kobietom przejście na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyznom dyskryminuje panów. Ustawa musi być zmieniona.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok, zgodnie z którym kraje członkowskie mają dowolność ustalania wieku emerytalnego. Rozwiązania w tym zakresie zależą od prawodawców danych państw i mogą być podyktowane sytuacją na danym rynku.
Z najnowszych badań wynika, że dzisiejsi seniorzy są mądrzejsi niż poprzednie pokolenia osób starszych.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, większość Polaków uważa, że na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż ma to miejsce w tej chwili.
Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, z którego wynika, że 47 procent Polaków jest niezadowolonych z systemu emerytalnego. 28 proc. odpowiadają Polaków obecne możliwości oszczędzania na emeryturę, 25 proc. nie ma zdania.
Zakończenie kariery zawodowej to jednocześnie początek nowego życiowego etapu - także w związku. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące tego jak zakończenie aktywności zawodowej wpływa na relacje małżeńskie.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.