Rencista z Łodzi uważa, iż to politycy są winni tego, że jego dzienna stawka na jedzenie wynosi 5 zł - informuje Super Express.
67-letnia Austriaczka przez dziesięć miesięcy przetrzymywała w domu zmumifikowane zwłoki swojego 85-letniego partnera. Mieszkanka małej miejscowości Sankt-Andrae-am-Zicksee pobierała emeryturę za nieżyjącego towarzysza życia.
Polacy wciąż nie przywiązują zbyt dużej wagi do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, wynika z listopadowego badania CBOS. Większość sądzi, że będzie się utrzymywać tylko z emerytury. Obecnie tylko 9% badanych podejmuje jakieś działania, żeby na emeryturze mieć dodatkowe środki na utrzymanie. Tymczasem z badań wynika, że świadczenia wypłacane z I i II filaru (ZUS i OFE) nie będą zbyt wysokie.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
Jak wynika za sondażu SMG/KRC dla „Dziennika”, zdaniem Polaków najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją obecnie przed rządem, są podwyżki świadczeń dla osób starszych i schorowanych oraz zbudowanie autostrad. Są to najbardziej palące kwestie według seniorów, mieszkańców wsi i małych miast.
Częstość występowania bezsenności zwiększa się z wiekiem, cierpi na nią 12-40% osób powyżej 65-go roku życia. Ludzie w podeszłym wieku uskarżają się najczęściej na zaburzenia utrzymania snu i zbyt wczesne budzenie się. Niektóre przypadki bezsenności wynikają jednak ze złej higieny snu i zbyt małej aktywności, te da się wyleczyć.
W opinii społecznej prawo emerytów do dalszej pracy ma obecnie znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Ponad połowa Polaków uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych, wynika z najnowszych badań CBOS.
„Intencją rządu jest zrównanie emerytur kobiet i mężczyzn, którzy mają taki sam czas pracy, zarabiają tyle samo i przechodzą na emeryturę w tym samym wieku”, zapowiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.
Prawie połowa badanych (47 proc.) jest niezadowolona z funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń emerytalnych, natomiast nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie. Im starsi są ankietowani, tym częściej deklarują zadowolenie. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma jednak wyrobionej opinii na temat działania systemu emerytalnego. To wyniki najnowszego badania CBOS.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.
Zdaniem Janusza Kochanowskiego, kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - podaje TVN24. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny według płci.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
Jak wynika z październikowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej większość Polaków (89%) sądzi, że w przyszłości będzie w stanie utrzymać się z emerytury. Dużo mniejszymi optymistami są obecni renciści i osoby niepracujące zawodowo – w tej grupie taki pogląd wyznaje odpowiednio 58 i 63% ankietowanych.
I ty zostaniesz emerytem – ile może wynieść emerytura z ZUS i OFE? Co zrobić, żeby mieć więcej? Polacy nie wiedzą, jakiej wysokości świadczenia otrzymywać będą na emeryturze. Ich obliczenie chce ułatwić ING Nationale-Nederlanden, prezentując kalkulator emerytury.
Pracujący emeryci muszą płacić składki rentowe, choć nie zapewni im to prawa do uzyskania świadczeń.