Polacy nie oszczędzają z myślą o emeryturze, a jednocześnie młodzi obywatele (w przeciwieństwie do tych, którzy już otrzymują świadczenia) mają nadzieję, że po zakończeniu aktywności zawodowe będą się cieszyć dostatnim i spokojnym życiem - to jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego przez grupę AXA.
Resort pracy i polityki społecznej planuje w bieżącym roku zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r.
„Życie zaczyna się po 40-tce”- z takiego założenia wychodzi pokolenie tzw. boomers- Amerykanów urodzonych w czasie powojennego wyżu demograficznego. I, według najnowszych sondaży, stanowczo sprzeciwiają nazywaniu się starymi, dopóki nie osiągną 77 lat.
Jak podaje „Super Express”, niemal 6 milionów emerytów w naszym kraju otrzymuje mniej niż 1200 złotych miesięcznie. Starsi, często mający poważne problemy zdrowotne ludzie nierzadko nie są w stanie wykupić niezbędnych leków i opłacić wszystkich rachunków. Redaktorzy dziennika apelują do rządzących, aby zwolnili tych emerytów z podatków.
Stanowcza większość ankietowanych klientów banku ING opowiada się za dziedziczeniem emerytur wypłacanych z drugiego filara systemu emerytalnego. Nie wiadomo jednak czy odsetek ten nie zmniejszyłby się po przedstawieniu szczegółowych wyliczeń wysokości emerytury w różnych opcjach.
Polacy, którzy mało zarabiają będą mieć niskie emerytury ostrzega międzynarodowa organizacja gospodarcza OECD - informuje Gazeta Prawna.
Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowanie o przyznanie emerytury rozpoczyna się po złożeniu wniosku zainteresowanego. Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. zobowiązani są do osobistego złożenia wniosku, osoby urodzone przed tą datą mogą to zrobić za pośrednictwem płatnika składek.
Komisja Etyki Reklamy odrzuciła skargę wniesioną przeciwko funduszowi ING Nationale – Nederlanden, któremu zarzucano, że w spocie reklamowym narusza godność osób starszych, poniża obecnych, a zwłaszcza przyszłych emerytów, a także promuje zachowania dzieci pozbawione szacunku dla osób starszych.
W MPiPS powstał projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pozwala on mężczyznom na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, odbiera świadczenia, do których prawo zostało nabyte w wyniku przestępstwa, wydłuża okres, w jakim można domagać się od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek i proponuje nowy sposób szacowania przyszłej emerytury.
Jak podaje Gazeta Prawna, Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych chce, aby zaczęła funkcjonować tzw. ulga na starość. Miałaby ona działać w ten sposób, że podatnik odpisywałby od podstawy opodatkowania pewną sumę stanowiącą oszczędności na przyszłą emeryturę. Obecnie trwa debata dotycząca wysokości odpisu.
Rencista z Łodzi uważa, iż to politycy są winni tego, że jego dzienna stawka na jedzenie wynosi 5 zł - informuje Super Express.
67-letnia Austriaczka przez dziesięć miesięcy przetrzymywała w domu zmumifikowane zwłoki swojego 85-letniego partnera. Mieszkanka małej miejscowości Sankt-Andrae-am-Zicksee pobierała emeryturę za nieżyjącego towarzysza życia.
Polacy wciąż nie przywiązują zbyt dużej wagi do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, wynika z listopadowego badania CBOS. Większość sądzi, że będzie się utrzymywać tylko z emerytury. Obecnie tylko 9% badanych podejmuje jakieś działania, żeby na emeryturze mieć dodatkowe środki na utrzymanie. Tymczasem z badań wynika, że świadczenia wypłacane z I i II filaru (ZUS i OFE) nie będą zbyt wysokie.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
Jak wynika za sondażu SMG/KRC dla „Dziennika”, zdaniem Polaków najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją obecnie przed rządem, są podwyżki świadczeń dla osób starszych i schorowanych oraz zbudowanie autostrad. Są to najbardziej palące kwestie według seniorów, mieszkańców wsi i małych miast.