"Nowi" polscy emeryci to grupa diametralnie różniąca się od dotychczasowego stereotypowego obrazu seniora, ukazującego osoby dojrzałe jako biednych, niedomagających, zniechęconych i wyczerpanych obywateli. Dzisiejsi ludzie w starszym wieku chcą cieszyć się życiem, podróżować, pić dobre wino, i korzystać ze zdobyczy techniki: słuchać muzyki z odtwarzacza mp3 i oglądać filmy na DVD, słowem okazują się być grupą docelową dla wielu producentów.
Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zawalczyć o głosy najbiedniejszych emerytów, przedstawiono projekt ustawy, który przewiduje dodatki dla osób, które pobierają najniższe świadczenia.
Około 3,5 miliona Polaków jeszcze nie ma ustalonego kapitału początkowego. O ustalenie kapitału można zwrócić się w dowolnym momencie, również tuż przed przejściem na emeryturę. Nie warto jednak zwlekać.
Tradycją już stało się, że 8. marca w największych polskich miastach uczestnicy Manify przypominają o problemach kobiet i dają wyraz swoim poglądom na temat konieczności podjęcia działań na rzecz wprowadzenia rzeczywistego równouprawnienia. Manifa 2008 organizowana jest pod hasłem „Zdrowie Kobiet”.
Życie polskich emerytów często diametralnie różni się do tego, jakie wiodą seniorzy za granicą. To, iż starszych amerykanów stać na korzystanie z uroków życia jest często konsekwencją tzw. odwróconych kredytów hipotecznych.
Skronie amerykańskiego pokolenia baby-boomers - tak chwalonego za zaangażowanie w sprawy społeczne i jednocześnie wyszydzanego za zbytnią pobłażliwość wobec samych siebie - siwieją. Zaczynają przechodzić na emeryturę, a raporty alarmują, że kondycja finansowa niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. W istocie tylko boomers z klasy średniej mogą być zadowoleni, pozostali, jeśli nie będą dalej pracować, mogą mieć poważne kłopoty finansowe.
Od dziś emerytury i renty zostaną zwiększone. Ponadto, zmieniły się przepisy dotyczące możliwości dorabiania przez świadczeniobiorców bez utraty prawa do korzystania ze świadczeń.
Palisz papierosy? Należy ci się premia, ponieważ będziesz żył(a)krócej... Do takiego wniosku doszedł jeden z holenderskich funduszy emerytalnych - Paerel Leven i postanowił, że jego klienci będą uprawnieni do preferencyjnych wypłat, oczywiście, jeśli udowodnią, że stale trują się papierosami...
Zachodnie sklepy z oprogramowaniem komputerowym odnotowały pojawienie się nowej grupy kupujących. Siwowłosi klienci wypowiadają wojnę emerytalnej nudzie i szturmem ruszają na zakupy programów, które umilą im wolne chwile.
Publiczny system emerytalny we Francji to rozwiązanie obowiązkowe, obejmujące system powszechny (pracownicy sektora prywatnego), system specjalny (pracownicy sektora publicznego), system „niepracowników” i „nierolników” (rzemieślnicy, przedsiębiorcy, wolne zawody) oraz system rolniczy(uprawiający ziemię oraz zatrudnieni w rolnictwie).
Polacy nie oszczędzają z myślą o emeryturze, a jednocześnie młodzi obywatele (w przeciwieństwie do tych, którzy już otrzymują świadczenia) mają nadzieję, że po zakończeniu aktywności zawodowe będą się cieszyć dostatnim i spokojnym życiem - to jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego przez grupę AXA.
Resort pracy i polityki społecznej planuje w bieżącym roku zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r.
„Życie zaczyna się po 40-tce”- z takiego założenia wychodzi pokolenie tzw. boomers- Amerykanów urodzonych w czasie powojennego wyżu demograficznego. I, według najnowszych sondaży, stanowczo sprzeciwiają nazywaniu się starymi, dopóki nie osiągną 77 lat.
Jak podaje „Super Express”, niemal 6 milionów emerytów w naszym kraju otrzymuje mniej niż 1200 złotych miesięcznie. Starsi, często mający poważne problemy zdrowotne ludzie nierzadko nie są w stanie wykupić niezbędnych leków i opłacić wszystkich rachunków. Redaktorzy dziennika apelują do rządzących, aby zwolnili tych emerytów z podatków.
Stanowcza większość ankietowanych klientów banku ING opowiada się za dziedziczeniem emerytur wypłacanych z drugiego filara systemu emerytalnego. Nie wiadomo jednak czy odsetek ten nie zmniejszyłby się po przedstawieniu szczegółowych wyliczeń wysokości emerytury w różnych opcjach.