Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Hutnicy, maszyniści, motorniczy, dróżnicy i kierowcy autobusów miejskich – oto zawody, uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę według projektu ustawy o emeryturach pomostowych, opracowanego przez Ministerstwo Pracy.
Już ponad milion Polaków przeszło na wcześniejszą emeryturę. W tej „dziedzinie” jesteśmy niemal światowymi rekordzistami – ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości szybszego zakończenia aktywności zawodowej - informuje dziennik Polska.
Premier Tusk wygłosił dziś swe pierwsze orędzie. Jak stwierdził, wśród priorytetowych działań rządu znajduje się zapewnienie godnych warunków bytu osobom po 50 roku życia.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
Już w przyszłym roku wypłacone zostaną pierwsze emerytury z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Najpierw, z powodu możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, będą pobierały ją panie. "Gazeta Wyborcza" ostrzega, że nowe emerytury z OFE będą jednak bardzo niskie.
W przypadku, gdy strajk pocztowców zostanie przedłużony, osoby oczekujące na świadczenie doręczane zwykle przez listonosza mogą się rozczarować... Nie ma też co liczyć na odszkodowanie, prawo pocztowe tego nie przewiduje. Jest jednak nadzieja – ZUS obiecuje zadbać o świadczeniobiorców.
Seniorzy stanowią ważną siłę nabywczą. Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badania, z których wynika, że na rodzimym rynku istnieje niezagospodarowana nisza w postaci produktów przeznaczonych specjalnie dla seniorów. To nie tylko okazja do zarobienia dla przedsiębiorców, to także problem społeczny – obecnie dojrzali konsumenci narzekają na brak przeznaczonych dla nich towarów, bądź na ich niebotyczne ceny.
„Rząd liczy, że dzięki programowi "Solidarność pokoleń 50+" do 2013 roku 700-800 tys. osób po 50. roku życia wróci na rynek pracy” – stwierdził Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska.
1 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Haliny S. dotyczącą sposobu obliczania emerytury.
"Nowi" polscy emeryci to grupa diametralnie różniąca się od dotychczasowego stereotypowego obrazu seniora, ukazującego osoby dojrzałe jako biednych, niedomagających, zniechęconych i wyczerpanych obywateli. Dzisiejsi ludzie w starszym wieku chcą cieszyć się życiem, podróżować, pić dobre wino, i korzystać ze zdobyczy techniki: słuchać muzyki z odtwarzacza mp3 i oglądać filmy na DVD, słowem okazują się być grupą docelową dla wielu producentów.
Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zawalczyć o głosy najbiedniejszych emerytów, przedstawiono projekt ustawy, który przewiduje dodatki dla osób, które pobierają najniższe świadczenia.
Około 3,5 miliona Polaków jeszcze nie ma ustalonego kapitału początkowego. O ustalenie kapitału można zwrócić się w dowolnym momencie, również tuż przed przejściem na emeryturę. Nie warto jednak zwlekać.
Tradycją już stało się, że 8. marca w największych polskich miastach uczestnicy Manify przypominają o problemach kobiet i dają wyraz swoim poglądom na temat konieczności podjęcia działań na rzecz wprowadzenia rzeczywistego równouprawnienia. Manifa 2008 organizowana jest pod hasłem „Zdrowie Kobiet”.
Życie polskich emerytów często diametralnie różni się do tego, jakie wiodą seniorzy za granicą. To, iż starszych amerykanów stać na korzystanie z uroków życia jest często konsekwencją tzw. odwróconych kredytów hipotecznych.