W ubiegłym roku na emeryturę odeszło na emeryturę 215 tysięcy Polaków, w roku bieżącym zaś liczba ta będzie jeszcze większa, informuje Gazeta Wyborcza.
Z życia należy cieszyć się w każdym wieku – radzą specjaliści. Niestety często bywa tak, że wraz z upływem czasu stajemy się coraz mniej towarzyscy, zrezygnujemy z dotychczasowych zainteresowań i pasji.
Kolejne dane potwierdzają, że Polacy masowo korzystają z prawa do wcześniejszych emerytur. Powstaje pytanie, ile osób ma świadomość, że wcześniejsza emerytura oznacza niższe świadczenie, nie tylko w stosunku do obecnego wynagrodzenia, ale również w stosunku do emerytury wypłacanej w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego. Warto o tym pomyśleć wcześniej, aby uniknąć rozczarowania.
Lista zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur wydłuża się, a już powszechnie znane są dane szacunkowe informujące, że w latach 2009 – 2013 na wypłaty emerytur zabraknie 158 miliardów złotych. Rząd stara się ograniczyć listę zawodów uprzywilejowanych, a związki zapowiadają ostrą walkę, wkrótce w stolicy mają się odbyć liczne demonstracje.
W 2007 roku na wcześniejszą emeryturę przeszło 177 tysięcy osób, a w bieżącym roku – jak szacują eksperci – z tego świadczenia skorzysta jeszcze większa liczba dotychczasowych pracowników. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej poinformowała, że aktywnych zawodowo jest obecnie jedynie 28% Polaków w wieku powyżej 55 lat.
W krajach zachodnich odwrócona hipoteka jest coraz popularniejsza, umożliwia tamtejszym emerytom życie na wyższym poziomie, jest także korzystna dla banków. Polskie instytucje finansowe nie podzielają jednak tego entuzjazmu i niechętnie zawierają umowy tego rodzaju.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.
Janusz Palikot, przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo złożył w Ministerstwie Pracy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który przewiduje: zmniejszenie uprawnień związków zawodowych w kwestii ochrony pracowników przed zwolnieniem, utrudnienia w realizowaniu urlopu na żądanie oraz skrócenie czasu ochronnego dla pracowników przed emeryturą. Przeciwko tym planom zaprotestowali już związkowcy - informuje Trybuna.
Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ruszył blog rzecznika prasowego, Mikołaja Skorupskiego. Będzie można w nim znaleźć odpowiedzi na najbardziej nawet frapujące pytania dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych, składek i świadczeń.
ZUS przygotował kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć przyszłą emeryturę. Skorzystanie z niego nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ został on umieszczony w Internecie. Dostęp do kalkulatora jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga podawania danych osobowych.
Składki 14,5 milionów Polaków, które trafiły do Otwartych Funduszy Emerytalnych, drastycznie maleją, od stycznia bieżącego roku zmniejszyły się o 3,7 miliardy złotych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w ubiegłym roku wówczas rekordową ilość emerytur: otrzymało je 215 tysięcy osób. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w roku 2006 i najwyższa od początku lat dziewięćdziesiątych.
Polacy wydają się być nieracjonalni. Z badań TNS OBOP wynika, że większość z nas akceptuje argumenty za ograniczeniem wcześniejszych emerytur, a mimo to, mniej niż połowa jest za redukcją przywilejów emerytalnych.
Mimo, że wysokość pensji rośnie, znaczący wzrost cen (głównie produktów żywnościowych), jest dotkliwie odczuwany przez konsumentów. Ponadto – jak informuje komunikat CBOS - 90% respondentów spodziewa się, że inflacja jeszcze wzrośnie.
Zakończenie aktywności zawodowej to duża zmiana w życiu, często pociąga ona za sobą kolejne. Jedną z większych zmian jest przeprowadzka, wiele osób właśnie na emeryturze może zrealizować marzenie o mieszkaniu poza miastem.