Z badań przeprowadzony w Wielkiej Brytanii przez firmę AEGON wśród ludzi w wieku 50-65 lat wynika, że zmienia się sposób planowania życia na emeryturze. Coraz więcej osób z grona przyszłych emerytów chce, aby ich emerytalne dochody były zabezpieczone w postaci np. pracy zarobkowej.
Jeśli sprawdzą się prognozy raportu przygotowanego przez Open University Business School, w przyszłości gospodarka Wielkiej Brytanii będzie musiała liczyć na armię starszych przedsiębiorców. Ankieta przeprowadzona wśród kilkuset właścicieli firm potwierdza, że zbiera się prawdziwy burza z powodu recesji i sztorm na rynkach finansowych.
Ekonomiści uważają, że w 2009 roku może stracić pacę nawet 40 tysięcy osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze tzw. wieku ochronnego (zostało im więcej niż cztery lata do emerytury).
Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, przygotowania stosownego wniosku i złożenia go w organie rentowym. Obowiązek taki wynika z art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak informuje Gazeta Prawna, od 2010 roku około 35 tysięcy osób pracujących niegdyś dla organów bezpieczeństwa PRL będzie pobierało niższe świadczenia emerytalne. Byli esbecy i wysocy funkcjonariusze Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego dostaną emerytury naliczane tak, jak w przypadku pracowników cywilnych - informuje Gazeta Prawna.
ZUS uruchomił nową usługę: Telefoniczny Serwis Informacyjny w skład którego wchodzą automatyczny system informacyjny, nazywany systemem IVR (z ang. Interactive Voice Response) oraz infolinia w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych.
Co szósty żołnierz odchodzący na emeryturę robi to po 15 latach służby, jedna czwarta policjantów odchodzi na emeryturę po 25 latach służby, a reszta robi to jeszcze wcześniej. Spośród odchodzących na emeryturę w ubiegłym roku mundurowych co piąty policjant i co trzeci żołnierz nie miał ukończonych 40 lat – pisze Gazeta Prawna.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom zabezpieczenia na starość – takiego zdania jest 70% Polaków. 23% respondentów uważa, że obywatele sami powinni zatroszczyć się o środki do życia na emeryturze.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość kwot przychodu powodujących zawieszenie wypłacania emerytur i rent oraz wysokość zasiłku pogrzebowego.
Reforma systemu emerytalnego w naszym kraju to gigantyczne przedsięwzięcie, wzbudzające czasem wśród Polaków równie wielkie emocje. Trudno się dziwić - chodzi przecież o zabezpieczenie ich starości. Teraz jest z tym kiepsko, ale czy reforma rzeczywiście jest w stanie to zmienić?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.
Samuel L. Jackson nie zamierza przechodzić na emeryturę. Amerykański gwiazdor chce wziąć przykład z Brytyjczyka Michaela Caine i zapracować na status weterana aktorstwa. Caine, mimo że osiągnął już wiek 75 lat, wciąż kontynuuje z sukcesami filmową karierę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na cykl bezpłatnych porad udzielanych przez ekspertów z Wydziału Koordynacji Obsługi Klientów.
9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.