Zima, mróz albo roztopy – niechętnie wychodzimy w taką pogodę z domu. Zwykle jednak musimy pofatygować się osobiście w sprawach urzędowych. Na szczęście nowe technologie dają nowe możliwości – warto sprawdzić, czy nasza obecność w tym przypadku w ZUS jest konieczna, może wystarczy telefon i Internet albo krótki spacer na pobliska pocztę.
W 2008 roku na emerytury przeszło aż ćwierć miliona Polaków. To rekordowy wynik – ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Prawie 80 procent pracowników skorzystało z wcześniejszych emerytur. Nie oznacza to jednak, że polscy emeryci będą tylko odpoczywać po latach pracy. Wielu z nich zamierza dorabiać do emerytury, a niektórzy planują otwarcie swojej działalności gospodarczej.
Zgodnie z obowiązującymi od 8 stycznia przepisami osoba, która pobiera jednocześnie emeryturę i pensję, przy rozwiązywaniu umowy może nie otrzymać gwarantowanej przez kodeks pracy odprawy. Zdaniem ekspertów, aby każdy emeryt miał gwarancję jej otrzymania, konieczna jest nowelizacja prawa – pisze Gazeta Prawna.
„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Wraz ze śmiercią pracownika wygasa stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Na przełożonym ciąży jednak jeszcze szereg obowiązków, które musi wypełnić. Chodzi tu m.in. o wystawienie i wydanie świadectwa pracy czy wypłacenie upoważnionej osobie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Rusza program stworzony przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Federacji Organizacji Socjalnych FOSa „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”. Przedsięwzięcie ma być odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, przeciwdziałać ubóstwu wśród ludzi starszych, podnosić jakość ich życia oraz stworzyć adekwatny system opieki geriatrycznej.
Prawie 200 tysięcy dolarów rocznie - tyle wyniesie emerytura ustępującego prezydenta USA Georga Busha. „Jesień życia” Bush spędzi wraz z żoną w rezydencji w Dallas, którą kupili za 2 miliony dolarów – informuje Radio Zet.
W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tys. Polaków czyli 2,5 razy więcej, niż w latach ubiegłych. Zdaniem członka rady nadzorczej ZUS Jeremiego Mordasiewicza taka sytuacja to katastrofa dla polskiej gospodarki – pisze Gazeta Wyborcza.
Realizatorzy projektu SHARE (Survey of Health, Ageing, and Retirement in Europe) udostępnili najnowsze dane. W pierwszym etapie zgromadzono statystyki dotyczące starzenia się społeczeństw i kwestii emerytalnych na przełomie 2004/2005 z 11 krajów europejskich. W drugim etapie dane dotyczące wspomnianych zagadnień pochodzą z przełomu 2006/2007 i zostały zebrane z 15 krajów europejskich.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znalazło dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, pisze gazetapraca.pl. Z unijnego programu „Kapitał ludzki” w 2009 roku będzie można przeznaczyć 300 milionów złotych dla laureatów konkursów na realizację projektów promujących osoby dojrzałe na rynku pracy.
Z badań przeprowadzony w Wielkiej Brytanii przez firmę AEGON wśród ludzi w wieku 50-65 lat wynika, że zmienia się sposób planowania życia na emeryturze. Coraz więcej osób z grona przyszłych emerytów chce, aby ich emerytalne dochody były zabezpieczone w postaci np. pracy zarobkowej.
Jeśli sprawdzą się prognozy raportu przygotowanego przez Open University Business School, w przyszłości gospodarka Wielkiej Brytanii będzie musiała liczyć na armię starszych przedsiębiorców. Ankieta przeprowadzona wśród kilkuset właścicieli firm potwierdza, że zbiera się prawdziwy burza z powodu recesji i sztorm na rynkach finansowych.
Ekonomiści uważają, że w 2009 roku może stracić pacę nawet 40 tysięcy osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze tzw. wieku ochronnego (zostało im więcej niż cztery lata do emerytury).
Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, przygotowania stosownego wniosku i złożenia go w organie rentowym. Obowiązek taki wynika z art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak informuje Gazeta Prawna, od 2010 roku około 35 tysięcy osób pracujących niegdyś dla organów bezpieczeństwa PRL będzie pobierało niższe świadczenia emerytalne. Byli esbecy i wysocy funkcjonariusze Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego dostaną emerytury naliczane tak, jak w przypadku pracowników cywilnych - informuje Gazeta Prawna.