Polscy emeryci nie należą do najbiedniejszych, wynika z raportu Komisji Europejskiej. Ich finanse w porównaniu do świadczeniobiorców z innych krajów UE bywają godne pozazdroszczenia. Odsetek polskich emerytów zagrożonych życiem w ubóstwie wynosi 8%, średnia dla całej UE zaś jest znacznie wyższa - 19%.
Co roku Instytut Badań ds. Świadczeń Pracowniczych (Employee Benefit Research Institute EBRI) przeprowadza badania dotyczące planów emerytalnych Amerykanów. Odsetek tych, którzy są przekonani, że odłożyli dostateczną ilość pieniędzy i mogą pobierać świadczenie, wyniósł zaledwie 13 procent w 2009 roku, jest najniższy od czasów, kiedy Instytut rozpoczął ankietowanie, czyli od 1993 roku.
Z Wiesławą Kempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS na temat procesu przyznawania emerytur, obowiązków osoby ubiegającej się o świadczenie, zobowiązań pracodawcy oraz ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
„W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne, pragnę zapewnić wszystkich klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie emerytury i renty są i będą wypłacane w całości i w dotychczasowych terminach," wyjaśnia Sylwester Rypiński, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Praca na emeryturze? Dotychczas odpowiedź na to pytanie była tylko jedna: „nawet nie ma o tym mowy"! Amerykanie pracowali zwykle do 65. lat, a następnie chętnie zasiadali w swoim ulubionym fotelu i korzystali z uroku zasłużonego odpoczynku. To się jednak zmienia, baby boomers rzadko decydują się na standardową emeryturę, częściej szukają możliwości dodatkowego zarobku.
Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Dezaktywizacja osób w wieku okołoemerytalnym", ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednakże, są i tacy, którzy przedłużają czas aktywności zawodowej. Okazuje się, że tu motywacje kobiet i mężczyzn znacznie się różnią.
Zespół Doradców Strategicznych premiera opracował Raport Polska 2030. Ten obszerny dokument - jak wyjaśniają jego twórcy - „zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach." Wśród licznych tematów podejmuje zagadnienie starzenia się społeczeństwa i wyzwań, jakie stoją przed krajem wobec nowej struktury społeczeństwa. Seniorzy okazują się stanowić grupę, która będzie miała największy udział w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym.
Sandwich generation, to pokolenie, do którego należą osoby posiadające starzejących się rodziców i dorastające dzieci. Liczba jego członków zaś, tj. osób w wieku pięćdziesięciu kilku czy sześćdziesięciu kilku lat, rośnie (to wynik znacznego przyrostu naturalnego sprzed kilku dekad), znaczące zatem stają się problemy specyficzne dla tejże generacji. Co ich trapi? Zwykle znajdują się w finansowych i emocjonalnych „kleszczach", pisze Sharon O'Brien na seniorlivingabout.com.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował kwoty przychodu, jakie od 1 czerwca mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty oraz renty socjalnej.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Jakkolwiek przez wielu został z nieufnością, niektórzy przedstawiciele obecnego rządu przekonują, że nowy system jest komplementarny i stanowi konsensus wypracowany przez rożne środowiska.
Ekonomiczny zastój zmusza starszych Amerykanów do powrotu na rynek pracy. Od kiedy w grudniu 2007 roku recesja dotknęła USA, pracę straciło 5,7 milionów ludzi, poziom bezrobocia zwiększył się do 8,9%. Jednakże, liczba pracowników z grupy wiekowej 55+ zwiększyła się o 800 tysięcy.
Czy każda osoba, która pracowała w Niemczech ma prawo do niemieckiej emerytury? Czy do stażu są wliczane okresy pracy w byłej NRD? Na tego typu pytania odpowiedzą eksperci podczas Polsko-Niemieckiego Dnia Poradnictwa.
Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystosował pismo do ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w którym prosi o wyjaśnienie kwestii dyskryminowania starszych rolników ubiegających się o przyznanie pomocy finansowej na modernizację ich gospodarstw.