Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza wszystkich swoich klientów do udziału w akcji informacyjnej "Dzień Seniora w ZUS".
Walter Breuning, zapytany o sekret długowieczności, odpowiada skromnie, że nie ma w tym żadnej tajemnicy. Chętnie dzieli się wskazówkami, które - jego zdaniem - mogą pomóc długo żyć.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Premiera w związku z kwestią dopłat do emerytur, jakie rząd planuje dokonać z Funduszu Rezerwy Demograficznej w przyszłym roku. Zdaniem RPO jest na to zdecydowanie za wcześnie.
7. października Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz Stephen Smith, Minister Spraw Zagranicznych, ze strony australijskiej Umowę między Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie jej stosowania.
Na swojej pierwszej konferencji prasowej, która odbyła się 7 października, nowo powołany prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zapewnił, że wypłata emerytur i rent jest niezagrożona. Świadczenia mają by wypłacane terminowo i systematycznie, mimo że w tym roku kwota przeznaczona na działalność ZUS-u została zmniejszona.
Sytuacja finansowa ZUS od jakiegoś czasu niepokoi obywateli, a co za tym idzie - silnie interesuje dziennikarzy. Niebezpodstawnie, bowiem Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wnioskował o kredyt na wypłatę rent i emerytur.
Minister Jolanta Fedak zapowiedziała, że wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne. Być może mężczyźni będą musieli pracować nawet do siedemdziesiątki.
Najnowsze badania pokazują smutną prawdę o stanie finansów polskich gospodarstw domowych. Ponad połowa Polaków (60%) przyznaje się, że w ogóle nie oszczędza, a połowa (49%) nie robi nic, aby powiększyć swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Od 15 września w kioskach można kupić "Poradnik emerycki" - książkę przygotowaną wspólnie przez dziennikarzy "Super Expressu" i ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1 października 2009 r. wejdzie w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń.
Jak informuje ZUS od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Polscy emeryci nie należą do najbiedniejszych, wynika z raportu Komisji Europejskiej. Ich finanse w porównaniu do świadczeniobiorców z innych krajów UE bywają godne pozazdroszczenia. Odsetek polskich emerytów zagrożonych życiem w ubóstwie wynosi 8%, średnia dla całej UE zaś jest znacznie wyższa - 19%.
Co roku Instytut Badań ds. Świadczeń Pracowniczych (Employee Benefit Research Institute EBRI) przeprowadza badania dotyczące planów emerytalnych Amerykanów. Odsetek tych, którzy są przekonani, że odłożyli dostateczną ilość pieniędzy i mogą pobierać świadczenie, wyniósł zaledwie 13 procent w 2009 roku, jest najniższy od czasów, kiedy Instytut rozpoczął ankietowanie, czyli od 1993 roku.
Z Wiesławą Kempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS na temat procesu przyznawania emerytur, obowiązków osoby ubiegającej się o świadczenie, zobowiązań pracodawcy oraz ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
„W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne, pragnę zapewnić wszystkich klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie emerytury i renty są i będą wypłacane w całości i w dotychczasowych terminach," wyjaśnia Sylwester Rypiński, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.