Przynajmniej w Japonii. Tamtejsi mężczyźni ruszyli do kuchni i chętnie w niej pozostają długie godziny. Gotowanie stało się dla dojrzałych panów hobby i sposobem na randkę.
Mający na koncie 30 studyjnych albumów Elton John, nie zamierza kończyć z komponowaniem.
Społeczeństwa się starzeją i osoby w wieku emerytalnym są zachęcane do pozostania aktywnymi zawodowo. Uczeni dostarczyli już niejednego dowodu na to, że praca do późnego wieku pomaga pozostać w dobrej formie psychofizycznej. Tym razem jednak pojawiły się informacje sprzeciwiające się wspomnianemu trendowi. Okazuje się, że emerytura to dogodny czas na korzystanie z życia w pełni.
Już we wtorek 26 października we wszystkich jednostkach ZUS w kraju odbędzie się "Dzień Seniora". W jego trakcie będzie można uzyskać szereg porad, nie tylko z zakresu świadczeń emerytalnych.
Grupa The Rolling Stones nigdy nie przejdzie na muzyczną emeryturę. Takiego zdanie jest przynajmniej gitarzysta formacji, Ronnie Wood.
Od 1 października 2010 r. wchodzi w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią. Umowa ta reguluje stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały/prowadziły działalność na własny rachunek w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego państwa osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Europejczycy, aby liczyć na godną emeryturę, muszą co rok odkładać dość znaczne kwoty - wynika z analizy sporządzonej przez Aviva we współpracy z firmą doradczą Deloitte. Skalę niedoboru oszczędności na cele emerytalne pokazuje luka emerytalna. Dla obecnie pracujących Polaków, wybierających się na emeryturę w ciągu najbliższych 40 lat, luka ta wynosi 3 tys. 400 euro, czyli 13 tys. 600 zł rocznie. Oznacza to, że tyle powinien co roku dodatkowo zaoszczędzić statystyczny Kowalski z tej grupy.
Nie wiesz czy okres pracy za granicą będzie wliczony do emerytury lub renty, jakie przepisy Unii Europejskiej to regulują, jakie formularze należy wypełnić przy składaniu wniosku i co należy zrobić, żeby nabyć prawo do świadczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz na wykładzie, który poprowadzą eksperci z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął emisję nowej serii odcinków programu telewizyjnego "ZUS dla Ciebie". Na antenie TVP2 w każdy poniedziałek o godzinie 7.15 eksperci ZUS wyjaśniają najnowsze zmiany w przepisach, informują o świadczeniach przysługujących ubezpieczonym, pomagają płatnikom wypełniać ich obowiązki.
Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić kwotową, jednakową dla wszystkich. Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata.
Sean Connery poinformował, że już nigdy nie zagra w filmie. Aktor, który dziś skończył 80 lat, co prawda nie będzie pokazywał twarzy na dużym ekranie, ale nie zrywa ostatecznie z Hollywood.
Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o uzupełnienie, z przyczyn demograficznych, niedoboru środków funduszu emerytalnego, aby zapewnić wypłatę bieżących emerytur.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ministerialne propozycje przewidują konieczność rozwiązania umowy o pracę przez osoby, które uzyskały prawo do emerytury. Po rozwiązaniu umowy o pracę dotychczasowy pracodawca i były pracownik będą mogli ponownie zawrzeć umowę o pracę. Ministerstwo nie ukrywa przyczyn wprowadzenia takiej regulacji - "odzyskanie miejsc pracy, które obecnie zajmowane są przez emerytów".
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.