„W nadchodzących dziesięcioleciach Unia Europejska stanie w obliczu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Istnieją trzy główne czynniki, które tłumaczą ten trend:. utrzymujący się niski współczynnik dzietności, wzrost długości życia i pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie osiągać wiek emerytalny", czytamy w roczniku Eurostatu z 2010 roku.
Badania wykazują, że wczesna emerytura stanowi ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kilka miesięcy temu naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem się (Center for the Study of Aging) korporacji RAND oraz z Uniwersytetu Michigan opublikowali dane, które wskazują, że poziom wydajności zdolności poznawczych spada wcześniej w krajach, gdzie szybciej przechodzi się na emeryturę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nie podlegają zawieszeniu emerytury pobierane przez osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie - po nawiązaniu nowego stosunku pracy - uzyskały prawo do emerytury powszechnej w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna).
Rozważam zmianę Otwartego Funduszu Emerytalnego, ale nie zdecydowałem jeszcze na jaki konkretnie. Chciałbym wiedzieć, czym mam się kierować przy jego wyborze. Czy mogę ufać internetowym rankingom OFE i czy wybór teoretycznie najlepszego OFE z rankingu rzeczywiście przekłada się na największy wzrost moich składek?
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.
Prawie 54 proc. respondentów uważa, że zmniejszenie składki przekazywanej do OFE będzie niekorzystne dla członków otwartych funduszy emerytalnych, 53 proc. jest przekonanych, że zmiany w systemie emerytalnym, wprowadzone przez rząd podważają zaufanie do państwa - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan.
Osoba, która dopiero dziś zaczyna odkładać w OFE, otrzyma o ponad połowę niższą emeryturę niż ta, która była w systemie od 1999r. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzili, jak zmiany w systemie OFE wpłyną na przyszłą emeryturę. Według symulacji obniżka składki przekazywanej do OFE wyraźnie uszczupli kwotę jaką będziemy mogli dysponować po przejściu na emeryturę. Najbardziej stracą młodzi, którzy dopiero zaczynają pracę.
Decyzja rządu o obniżeniu części składki emerytalnej przekazywanej do OFE nie spotkała się z przychylnym przyjęciem społecznym. Szczególnie krytycznie odebrali ją sami zainteresowani, czyli ubezpieczeni w II filarze - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS. Wielu z nich obawia się, że w wyniku decyzji rządu ich emerytury będą w przyszłości niższe.
Dojrzały wiek lub emerytura kojarzą się wielu z nas z biernością, opieką nad wnukami i oczekiwaniem na schyłek życia. Nic bardziej błędnego! Wiek senioralny to przecież dużo wolnego czasu i szansa na realizowanie marzeń. To idealny czas na podróże! Prawdę tę poznali już seniorzy z wielu krajów europejskich, dlaczego więc Polacy mieliby nie wykorzystywać możliwości, jakie im daje odpoczynek na emeryturze? Tym bardziej, że - jak wskazuje Qtravel.pl, polska wyszukiwarka ofert turystycznych - kompleksowe oferty wypoczynku dla seniorów leżą w zasięgu finansowym nawet przeciętnego polskiego emeryta.
Rząd zaproponował zmiany w systemie emerytalnym, niezbędna ze względu na bezpieczeństwo finansów publicznych. Dzięki niej do 2020 r. potrzeby pożyczkowe państwa zmniejszą się o 190 mld zł. Nowe rozwiązania są także bezpieczne dla środków zgromadzonych w OFE.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał informację o konieczności rozwiązania umowy o pracę do wszystkich świadczeniobiorców wskazanych w nowelizacji ustawy emerytalnej z grudnia 2010 roku. Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę.
Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązywać umowę o pracę, by dalej pobierać świadczenie. W przypadku wątpliwości ZUS prosi o telefoniczny kontakt z pracownikami Zakładu.
Robert Redford nie zamierza przejść na emeryturę i nawołuje producentów, żeby go zatrudniali. 74-letni aktor obawia się, że wielu ludzi żyje w przekonaniu, że już nie interesuje go występowanie w filmach, tymczasem jest na odwrót.
Clint Eastwood poinformował, że "nigdy nie przestanie kręcić filmów". 81-letni aktor i reżyser nie zamierza przechodzić na emeryturę.
Harrison Ford nie po to został aktorem, żeby przejść na emeryturę. 67-letni gwiazdor planuje grać dopóki zdrowie pozwoli.