Życie większości osiemdziesięciolatków jest wypełnione spokojem, spotkaniami z rodziną i korzystaniem z uroków emerytury. Mający za sobą osiem dekad Hubert Elliot jednak inaczej spędza swoją starość - pracuje dla firmy transportowej w Salisbury w Rowan County (USA).
Ponad sto tysięcy osób otrzymało w drodze losowania przydział do siedmiu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Premier spotkał się w Szczawnicy ze słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku. Donald Tusk zapewnił, że rząd będzie szukał takich rozwiązań, które umożliwią pokoleniu 50+ większą aktywność zawodową.
Paul McCartney, zgodnie z poleceniem byłego menedżera, powinien już być na emeryturze. 69-letni muzyk otrzymał zalecenie, aby w wieku 50 lat przestać pracować.
W systemie informatycznym ZUS powstało 8,5 mln subkont osób ubezpieczonych w I i II filarze. Obowiązek utworzenia specjalnych subkont ubezpieczonych, na których księgowane jest 5% podstawy wymiaru składki emerytalnej nałożyła na ZUS nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 25 marca 2011 roku.
Co zrobić, aby w obliczu niżu demograficznego i wydłużającego się życia nasze dochody na emeryturze za 20-30 lat dawały gwarancje finansowej stabilności zastanawiali się uczestnicy III Kongresu Bancassurance zorganizowanego przez Gdańską Akademię Bankową. Dyskusję na ten temat otworzyli były premier Jan Krzysztof Bielecki oraz prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
W Chiang Mai, mieście w północnej Tajlandii, rozkwita biznes podróżniczy oferujący długie pobyty. Skąd popyt na takie nietypowe, przedłużone „wakacje"? Klientela pochodzi główne z Japonii, tamtejsi seniorzy szukają na starość bezpiecznego miejsca do życia.
Niektórzy nie czekają na emeryturę, wręcz przeciwnie - nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Przykład? 91-letnia Tao Porchon-Lynch jest ciągle aktywna zawodowo, uczyniwszy swą pasję zawodem zarabia jako instruktorka jogi.
Obniżenie części składki odprowadzanej przez pracujących do otwartych funduszy emerytalnych Polacy przyjęli raczej krytycznie - wynika z badania CBOS. Debata nad obniżeniem części składki emerytalnej przekazywanej do OFE przyniosła pewien efekt, choć bardzo ograniczony. Polacy sądzą, że zmiana jest niekorzystna dla ubezpieczonych w II filarze. Krytyczne oceny zmian w systemie emerytalnym nie są podyktowane zadowoleniem z pracy otwartych funduszy emerytalnych. Społeczne opinie o ich działalności są bowiem na ogół negatywne.
"Nie ma nic za darmo", „pieniądze szczęścia nie dają", "boli brak pieniędzy; ale ich nadmiar stwarza jeszcze większe problemy". Takie powiedzenia najchętniej się przypomina, gdy chce się usprawiedliwić kosztowne przyzwyczajenia. Maksymy nie zawsze bywają godne zastosowania w codziennym życiu, podobnie „szkodliwe" mogą się okazać powszechne stereotypowe przekonania co do ekonomicznych przedsięwzięć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
„W nadchodzących dziesięcioleciach Unia Europejska stanie w obliczu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Istnieją trzy główne czynniki, które tłumaczą ten trend:. utrzymujący się niski współczynnik dzietności, wzrost długości życia i pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie osiągać wiek emerytalny", czytamy w roczniku Eurostatu z 2010 roku.
Badania wykazują, że wczesna emerytura stanowi ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kilka miesięcy temu naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem się (Center for the Study of Aging) korporacji RAND oraz z Uniwersytetu Michigan opublikowali dane, które wskazują, że poziom wydajności zdolności poznawczych spada wcześniej w krajach, gdzie szybciej przechodzi się na emeryturę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nie podlegają zawieszeniu emerytury pobierane przez osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie - po nawiązaniu nowego stosunku pracy - uzyskały prawo do emerytury powszechnej w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna).
Rozważam zmianę Otwartego Funduszu Emerytalnego, ale nie zdecydowałem jeszcze na jaki konkretnie. Chciałbym wiedzieć, czym mam się kierować przy jego wyborze. Czy mogę ufać internetowym rankingom OFE i czy wybór teoretycznie najlepszego OFE z rankingu rzeczywiście przekłada się na największy wzrost moich składek?
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.