Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
Szybki wzrost liczby osób w wieku emerytalnym (z 6,4 mln w 2010 r. do 9,6 mln w 2035 r.) wraz z wydłużającą się długością życia stawia pod dużym znakiem zapytania wysokość przyszłych emerytur. Z drugiej strony taka tendencja może oznaczać, że coraz więcej towarów i usług będzie kierowanych właśnie do tej grupy społecznej. Przykładem może być tutaj odwrócona hipoteka, która może stanowić źródło dodatkowych dochodów polskich seniorów.
Brad Pitt sprostował doniesienia na temat swojej planowanej rezygnacji z aktorstwa. Wczoraj media przytoczyły wypowiedź gwiazdora, w której zapowiadał, że za trzy lata, czyli po przekroczeniu pięćdziesiątki, poświęci się pracy wyłącznie po drugiej stronie kamery. Dziś Pitt sprostował własne słowa.
Już za trzy lata Brad Pitt pożegna się z aktorstwem i poświęci się pracy producenta filmowego. 47-letni gwiazdor poinformował w rozmowie z prowadzącym program telewizyjny "60 Minutes", że po pięćdziesiątce nie zobaczymy go już na ekranie.
Od roku jestem na emeryturze, a moja żona już od 3 lat. Posiadamy dom w jednym z większych miast. Wraz z żoną chcielibyśmy kupić małą kawalerkę dla naszej jedynej wnuczki. Czy jest możliwe, abyśmy otrzymali kredyt na taki cel (na 50% wartości mieszkania)? Czy banki udzielą go mimo naszego wieku i czy potraktują emeryturę jako formę uzyskiwania regularnego dochodu? Czy można zaciągnąć kredyt na mieszkanie, które docelowo nie będzie naszą własnością?
Wyzwaniem dla systemów emerytalnych jest nie kryzys finansowy, ale kwestie demograficzne i długowieczność, uważa komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor i zapowiada przedstawienie propozycji naprawy systemów emerytalnych w Unii, które obejmą m. in. postulat podwyższenia i wieku emerytalnego i zrównania go we wszystkich krajach członkowskich.
Ponad 80% Polaków deklaruje, że są odpowiedzialni finansowo. Nadal jednak niewiele osób odkłada pieniądze na przyszłość. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ING Życie, co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce nie posiada żadnych oszczędności.
Stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat w ciągu 17 lat, z możliwością wcześniejszej emerytury od 65 roku życia, przy długim, co najmniej czterdziestoletnim okresie pracy, proponuje PKPP Lewiatan w „Białej Księdze". Zmiany dotyczyłyby kobiet urodzonych w 1955 roku i później oraz mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w kolejnych latach.
Na koniec grudnia 2010 r. w ewidencji Centralnego Rejestru Członków prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych 14,9 mln członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE), o 4% więcej niż rok wcześniej. W 2010 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do otwartych funduszy emerytalnych 23 mld zł składek oraz 0,2 mld zł odsetek.
Wbrew stereotypom życie osób starszych nie musi być mało interesujące i trudne. Gdy dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, a praca nie jest już codziennym obowiązkiem, zyskuje się bowiem czas na rozwój zainteresowań, realizowanie marzeń, podróże, czy rozrywkę i zawieranie znajomości. Emerytura może być najlepszym czasem w życiu człowieka.
Cesária Évora ogłosiła właśnie, iż kończy karierę. Pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka gwiazda, miała 29 września rozpocząć w Armenii kolejną trasę, jednak z uwagi na zły stan zdrowia odwołała koncerty i zrezygnowała z dalszych muzycznych planów.
Jak wynika z danych Amerykańskiego Urzędu Statystyki (The U S Census Bureau), w 2010 roku aż 15,1% ludności USA mieszkało poniżej federalnego poziomu ubóstwa - to najwyższy wskaźnik ubóstwa od 1993 roku i wzrost z 14,3% w 2009 roku.
Czy sierpniowe i wrześniowe zawirowania na GPW będą miały wpływ na OFE i wielkość emerytury? Odpowiada ekspert finansowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał ponad 26 tysiącom polskich emerytów pracujących za granicą pismo informujące o tym, że jeśli do końca września nie zwolnią się, przestaną otrzymywać wypracowaną w Polsce emeryturę.
Czy w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat zastanawiamy się nad swoją emeryturą? Może czasami, gdy zdajemy sobie sprawę, że chcielibyśmy wreszcie odpocząć. O finansowych aspektach myślimy niewiele, a porażeni kolejnymi doniesieniami mediów na temat wysokości polskich emerytur, najczęściej uspokajamy się słowami „mam jeszcze czas”. Warto jednak już teraz zaplanować przyszłość. W końcu zbieramy pieniądze na studia i odpowiedni start w życiu własnych dzieci, a powinniśmy zadbać też o siebie.