Każdy pracujący, zgodnie z prawem, musi obowiązkowo odkładać na emeryturę w I i II filarze. Dodatkowo oszczędzać można dobrowolnie w III filarze. Wachlarz produktów oferowanych Polakom z myślą o przyszłej emeryturze jest bardzo szeroki. Jednym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czyli umowa zawarta przez przyszłego emeryta z jedną z instytucji finansowych. Umowom o prowadzenie IKE przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Efekt? 25 skontrolowanych firm, 115 przeanalizowanych wzorców umów oraz 13 postępowań w toku.
Niegdyś pracownicy byli niemal zachęcani do wcześniejszej emerytury - mieli do dyspozycji „znośne" emerytury i mogli oddawać się hobby czy opiece na wnukami. Argumentowano bowiem, że im wcześniej zrezygnuje się z aktywności zawodowej, tym wcześniej młodzi wejdą na rynek pracy na to „zwolnione miejsce". Czasy zmieniły się jednak diametralnie, dziś trzeba pracować dłużej, a to oznacza konieczność dostosowania miejsc pracy do starzejącej się populacji.
Europa musi skoncentrować się na zachęcaniu osób starszych do udziału w rynku pracy, uważa Komisja Europejska. Jak powiedział w Kopenhadze László Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, UE będzie promowała działania dające osobom starszym szanse na pozostanie aktywnymi w społeczeństwie.
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są formą dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Rozwiązanie które wprowadzono z początkiem 2012 roku, w znacznej mierze opierając je na rozwiązaniach przyjętych i funkcjonujących już w IKE. IKZE powstały jako odpowiedź na obniżenie składki przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), którą w zeszłym roku obniżono z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia.
Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - dla wielu współczesnych seniorów emerytura to czas zmian na lepsze. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.
Więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia - mówią seniorzy o plusach swojego wieku. W drugim tygodniu grudnia pytali o nie ankieterzy w największych miastach Polski. Sonda „60 plusów bycia seniorem" została przeprowadzona na zlecenie organizatorów Programu 60+.
Zgodnie z zapowiedzią premiera Tuska wyrażoną w exposè, wszystkie emerytury i renty będą podwyższone o jednakową kwotę. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).
Ostatnio zostałam poproszona o podżyrowanie kredytu mojej córki. Od dwóch lat już nie pracuje i obecnie przebywam na emeryturze. Zastanawiam się czy mogłabym być żyrantem takiego kredytu? Czy ogólnie emeryci mogą być żyrantami, a jeśli tak to jakie warunki muszą spełnić?
Premiera książki Macieja Rogali „III filar twojej emerytury" zbiega się z wygłoszonym przez premiera Tuska exposé, w którym wspomniał on o zbliżającej się konieczności zaciskania przysłowiowego pasa. Zapowiadane wyrzeczenia związane będą przede wszystkim z likwidacją lub ograniczeniem ulg podatkowych: na Internet i ulgi prorodzinnej. Od 1 stycznia 2012 roku pojawi się jednak nowa i wyjątkowa ulga podatkowa związana z III filarem.
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
Szybki wzrost liczby osób w wieku emerytalnym (z 6,4 mln w 2010 r. do 9,6 mln w 2035 r.) wraz z wydłużającą się długością życia stawia pod dużym znakiem zapytania wysokość przyszłych emerytur. Z drugiej strony taka tendencja może oznaczać, że coraz więcej towarów i usług będzie kierowanych właśnie do tej grupy społecznej. Przykładem może być tutaj odwrócona hipoteka, która może stanowić źródło dodatkowych dochodów polskich seniorów.
Brad Pitt sprostował doniesienia na temat swojej planowanej rezygnacji z aktorstwa. Wczoraj media przytoczyły wypowiedź gwiazdora, w której zapowiadał, że za trzy lata, czyli po przekroczeniu pięćdziesiątki, poświęci się pracy wyłącznie po drugiej stronie kamery. Dziś Pitt sprostował własne słowa.
Już za trzy lata Brad Pitt pożegna się z aktorstwem i poświęci się pracy producenta filmowego. 47-letni gwiazdor poinformował w rozmowie z prowadzącym program telewizyjny "60 Minutes", że po pięćdziesiątce nie zobaczymy go już na ekranie.
Od roku jestem na emeryturze, a moja żona już od 3 lat. Posiadamy dom w jednym z większych miast. Wraz z żoną chcielibyśmy kupić małą kawalerkę dla naszej jedynej wnuczki. Czy jest możliwe, abyśmy otrzymali kredyt na taki cel (na 50% wartości mieszkania)? Czy banki udzielą go mimo naszego wieku i czy potraktują emeryturę jako formę uzyskiwania regularnego dochodu? Czy można zaciągnąć kredyt na mieszkanie, które docelowo nie będzie naszą własnością?