70 proc. Polaków uważa, że nie ma wcale wiedzy o instrumentach finansowych związanych z oszczędzaniemna emeryturę lub, że ma jedynie podstawowe wiadomości w tym zakresie. Jednocześnie ponad połowa przyznaje, że chciałaby wiedzieć na ten temat więcej - wynika z raportu „Słabe filary polskiej emerytury" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network na podstawie badań Instytutu Badania Opinii Homo Homini.
Prezydent Bronisław Komorowki podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której zapisy m.in. podwyższają wiek emerytalny. Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę.
W ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył – żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Jednocześnie pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji materialnej gospodarstw domowych w najbliższych dwunastu miesiącach. Największe obawy co do swojej sytuacji materialnej w najbliższym roku wyrażają renciści i emeryci.
Przeciw podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego mężczyzn jest 79 procent dorosłych, za tą propozycją opowiada się niespełna jedna piąta Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego kobiet sprzeciwia się 86 procent badanych, a popiera to rozwiązanie tylko co dziewiąty ankietowany.
Z ankiety przeprowadzonej przez European Social Survey na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS wynika, że brytyjscy seniorzy są jedną z najbardziej samotnych grup osób starszych w Europie.
Sejm przyjął dziś ustawę dotyczącą zmian w emeryturach mundurowych. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby w przyszłym roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
Podwyższanie wieku emerytalnego napotyka silny opór społeczny, niechęć do tego projektu jest niemal powszechna – wynika z sondażu CBOS. Polacy jednak skłonni byliby zaakceptować zmiany, jeśli przyjęte rozwiązania byłyby bardziej elastyczne, na przykład pozwalały na pobieranie częściowej emerytury przed ukończeniem 67 roku życia lub też na wcześniejsze przejście na emeryturę pod warunkiem wypracowania odpowiednio wysokiego świadczenia. Przychylnie odbierane są także rozwiązania, które rekompensowałyby kobietom ich pracę na rzecz dzieci i rodziny.
Rząd przyjął projekty ustaw reformujących system emerytalny. Pierwszy projekt dotyczy powszechnego systemu emerytalnego i przewiduje że będziemy pracować do 67 roku życia, drugi zaś ogranicza przywileje emerytalne służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. Nowy system emerytalny dla służb mundurowych i żołnierzy zawodowych obejmie jednak tylko osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od początku 2013 r.
Statystycznie rzecz ujmując, ludzie będą żyć trzy lata dłużej niż szacowano, co znacznie winduje koszty starzenia się i pokazuje, że fundusze emerytalne są źle przygotowane, informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna poświęcona reformie emerytalnej. Rząd chce do swoich pomysłów przekonywać w telewizji, internecie a także poprzez specjalną infolinia. Kampania ma trwać dwa tygodnie.
Odwrócona hipoteka może uzupełnić budżet domowy seniorów nawet od 20% do 50% w porównaniu do średniej wysokości świadczenia emerytalnego - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Związku Banków Polskich. Na zdecydowanie wyższe raty kapitałowe mogą liczyć mężczyźni. Najbardziej efektywnym zabezpieczeniem odwróconej hipoteki są domy jednorodzinne, w przypadku mieszkań wszystko zależy od ich lokalizacj.
Od 1 marca 2012 roku wszystkie świadczenia rentowe i emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostaną zwaloryzowane. Większość z nich zostanie podwyższona o stałą kwotę. Renty i emerytury wzrosną o 71 złotych.
Nieograniczone uprawnienie organu rentowego (ZUS) do weryfikacji ustalonego już prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości jest niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. TK badał zapisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
Poradnik skierowany jest do osób, które właśnie przeszły na emeryturę lub przygotowują się do tego kroku. Znajdziesz w nim tematy związane z życiem seniora oraz praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnowania relacji rodzinnych i towarzyskich, niezbędne informacje o zdrowiu i urodzie, a także porady dotyczące najistotniejszych kwestii prawnych czy finansowych.
Denzel Washington na nowo odnalazł w sobie chęć stanięcia przed kamerą do aktorstwa. 58-letni aktor przyznał, że jeszcze niedawno miał ochotę przejść na aktorską emeryturę.