Badanie przeprowadzone przez francuski Narodowy Instytut Badań Demograficznych pokazuje, że istnieją znaczne różnice między satysfakcją życiową dojrzałych mężczyzn i kobiet.
Najpopularniejsze sposoby spędzania czasu na emeryturze to oglądanie telewizji, spotykanie się ze znajomymi lub przyjaciółmi w domu, chodzenie do kościoła, słuchanie radia, muzyki, a także czytanie książek, czasopism i gazet – wynika z sondażu CBOS. Okazuje się jednak, że pod względem sposobów spędzania czasu grupa emerytów nie jest jednorodna. Jedną czwartą ogółu emerytów stanowią najbardziej aktywni seniorzy, którzy częściej niż pozostali poświęcają czas na swoje hobby, uczestniczą w kulturze, podróżują po kraju i świecie, uprawiają sport, korzystają z komputera i internetu.
Co trzeci Polak odkłada na emeryturę dodatkowe środki poza obowiązkowym programem emerytalnym. Pod tym względem w Europie wypadamy lepiej tylko od mieszkańców państw najmocniej dotkniętych kryzysem gospodarczym, czyli Hiszpanów, Francuzów i Włochów - wynika z badania „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w dwunastu krajach.
W 2050 roku w Afryce będzie żyło prawie tak wielu seniorów jak w Europie. Tymczasem w polityce społecznej na Czarnym Kontynencie brak niezbędnych rozwiązań dotyczących finansowania i systemu opieki społecznej w jeszcze większym stopniu niż na Starym Kontynencie.
Moja córka namawia mnie na inwestycję w IKE, która pomogłaby mi odłożyć więcej pieniędzy na emeryturę. Na czym dokładnie polega taka forma inwestowania pieniędzy i czy warto z niej skorzystać?
Jak złożyć wniosek o rentę lub emeryturę? Co zrobić, by ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, czy jak obliczyć swój kapitał początkowy? Tego między innymi będą mogli dowiedzieć się wrocławscy seniorzy, biorący udział w bezpłatnym spotkaniu „Vademecum spraw urzędowych - ZUS”.
Z przeprowadzonej w lipcu wśród klientów ING ankiety wynika, że tylko co piąta osoba (22%) spodziewa się przejść na emeryturę zaraz po nabyciu praw emerytalnych. Zbliżony odsetek respondentów zakłada, że zakończy aktywność wcześniej (19%) albo później (18%).
Ostatnio córka opowiadała mi o nowym sposobie na inwestowanie pieniędzy i odkładanie ich na emeryturę. Mówiła mi o funduszach typu life cycle funds. Mam 45 lat i chciałabym już zacząć odkładać dodatkowe pieniądze. Na czym dokładnie polega taki typ inwestowania i czy będzie on dla mnie opłacalny?
Krajowe dane demograficzne wskazują na dwie wyraźne tendencje: starzenie się społeczeństwa oraz niską dzietność Polaków niegwarantującą zastępowalności pokoleń. Kumulacja tych czynników będzie stopniowo prowadzić do coraz większego obciążenia systemu emerytalnego, który już obecnie nie zapewnia godziwych środków na tzw. „jesień życia”.
Rząd nie zdołał przekonać Polaków do podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Opór społeczny przeciwko temu rozwiązaniu nie maleje - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Z akceptacją większości Polaków spotyka się natomiast reforma systemu emerytalnego służb mundurowych. Co więcej, większości podobała się także propozycja włączenia służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.
70 proc. Polaków uważa, że nie ma wcale wiedzy o instrumentach finansowych związanych z oszczędzaniemna emeryturę lub, że ma jedynie podstawowe wiadomości w tym zakresie. Jednocześnie ponad połowa przyznaje, że chciałaby wiedzieć na ten temat więcej - wynika z raportu „Słabe filary polskiej emerytury" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network na podstawie badań Instytutu Badania Opinii Homo Homini.
Prezydent Bronisław Komorowki podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której zapisy m.in. podwyższają wiek emerytalny. Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę.
W ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył – żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Jednocześnie pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji materialnej gospodarstw domowych w najbliższych dwunastu miesiącach. Największe obawy co do swojej sytuacji materialnej w najbliższym roku wyrażają renciści i emeryci.
Przeciw podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego mężczyzn jest 79 procent dorosłych, za tą propozycją opowiada się niespełna jedna piąta Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego kobiet sprzeciwia się 86 procent badanych, a popiera to rozwiązanie tylko co dziewiąty ankietowany.
Z ankiety przeprowadzonej przez European Social Survey na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS wynika, że brytyjscy seniorzy są jedną z najbardziej samotnych grup osób starszych w Europie.