Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej i chętniej zgłaszają zadłużone osoby do biur informacji gospodarczej (BIG). Do rejestru tego typu można trafić m.in. z tytułu zalegania z alimentami, nieterminowych opłat komunalnych, a nawet kar bibliotecznych za nieoddane w terminie książki.
Źle oszacowali swoje finansowe możliwości, czy dali się namówić rodzinie na kredyt? A może obniżyła im się stopa życiowa? Rośnie liczba emerytów, którzy za długi trafiają do Krajowego Rejestru Długów. Wśród notowanych w KRD dłużników-emerytów 69% stanowią ci pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Na liście zadłużonych prym wiodą starsze panie.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zmieniającą z nieskładkowych na składkowe status okresów niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 r., które powstały na skutek represji politycznych. Ustawa znosi także ograniczenia zaliczania do stażu ubezpieczeniowego nie więcej niż 5 lat takich okresów. Dzięki zmianom regulacji możliwy będzie wzrost emerytur i rent opozycjonistów prześladowanych w latach PRL.
To truizm, że osoby starsze, będące na emeryturze, mają zdecydowanie więcej czasu wolnego do zagospodarowania. Część z nich jest w stanie sama go sobie zorganizować, jednak duża grupa seniorów potrzebuje w tym zakresie dodatkowego wsparcia. Jak je zapewnić i jednocześnie zmotywować osoby starsze do aktywnego życia?
W jesieni życia nie powinno zapominać się o możliwościach rozwoju i dokształcania się. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać swój czas wolny.
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Rządowym projektem ustawy zajmował się dziś Sejm.
Najstarsza osoba mieszkająca w Europie to Emma Morano z Verbanii we włoskim regionie Piemont.
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Na zakup mieszkania, bieżące wydatki oraz wakacje – to najważniejsze cele oszczędzania Polaków. Okazuje się, że z każdym rokiem mamy większą świadomość oszczędzania. W dalszym ciągu jednak rzadko odkładamy pieniądze z wyprzedzeniem, planując precyzyjnie ich przeznaczenie. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem i zabezpieczyć płynność finansową w nieprzewidzianych sytuacjach podpowiada Expander.
Oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20 proc. wszystkich naszych oszczędności. Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98 procent, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. W Holandii wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50 proc. wszystkich oszczędności.
Podpisując wystawiony przez policjanta mandat, potwierdzamy, że doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. O takim zdarzeniu chciałoby się szybko zapomnieć, ale wrzucenie mandatu na dno szuflady nie jest dobrym pomysłem. Sprawa w ten sposób nie rozwiąże się sama, a o niezapłaconą należność upomni się Urząd Skarbowy.
Od kilku tygodni w mediach dominuje debata nad przedstawionymi przez rząd planami zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z zapowiedziami Polacy będą mieć częściową dowolność w wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jeżeli reformę przyjmie Sejm i podpisze Prezydent, na podjęcie decyzji pozostanie trzy miesiące. Czym kierować się przy dokonywaniu tak ważnego wyboru? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podpowiada ekspert Expandera.
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością, zwłaszcza jeśli chcemy regularnie oszczędzać. Czasem odłożenie nawet drobnej kwoty staje się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie własnych finansów – bieżących wydatków i oszczędności. Pomóc może plan odkładania pieniędzy i korzystanie z produktów bankowych - podpowiada Expander.
Świat obiegła wieść, że Jack Nicholson udaje się na emeryturę. Jedne media twierdzą, że zrezygnował z aktorstwa nie informując o tym wszem i wobec, inne deklarują, że to plotka. Tymczasem rzecznik prasowy aktora i on sam milczą.
Debbie Harry zamierza przejść na emeryturę. Taką informację przekazał perkusista zespołu Blondie, Clem Burke. Harry jest wokalistką formacji od lat 70 i po 40 latach postanowiła zakończyć karierę.