Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczący prawa do emerytury pomostowej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwestionowane przez OPZZ przepisy są zgodne z Konstytucją.
W kwietniu 2009 roku Sejm przyjął ustawę o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. Wysokość tego świadczenia będzie taka sama jak emerytury pomostowej. Inne są jednak zasady jego przyznawania. O nowym prawie z Grażyną Janaszek z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Z danych ZUS wynika, że prawo do emerytury pomostowej przyznanej na mocy nowych przepisów zyskało do tej pory tylko 13 osób. Osoby ubiegające się o przyznanie tego świadczenia mają problemy z udokumentowaniem swoich praw do niego - pisze Gazeta Prawna.
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.
W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tys. Polaków czyli 2,5 razy więcej, niż w latach ubiegłych. Zdaniem członka rady nadzorczej ZUS Jeremiego Mordasiewicza taka sytuacja to katastrofa dla polskiej gospodarki – pisze Gazeta Wyborcza.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył przygotowania do wypłaty okresowych emerytur kapitałowych łącznie z emeryturą z I filaru według zreformowanych zasad.
W piątek w Sejmie odbędzie się glosowanie w sprawie prezydenckiego weta dotyczącego ustawy o emeryturach pomostowych, tymczasem instytut badawczy PBS DGA na zlecenie Gazety Wyborczej przeprowadził wśród Polaków sondaż na ich temat.
Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Rząd ma nową propozycję dla osób z grup zawodowych posiadających obecnie uprawnienia do emerytur pomostowych - donosi "Puls Biznesu". Zamiast przechodzić na wcześniejszą emeryturę, osoby te miałyby zmienić zawód.
Wicepremier Przemysław Gosiewski, odpowiedzialny za dokończenie reformy emerytalnej, wyklucza wydłużenie o kolejny rok prawa do wcześniejszych emerytur - donosi "Gazeta Prawna". Według wicepremiera Gosiewskiego rząd nie ulegnie presji związków zawodowych, aby na emerytury pomostowe przechodziły osoby urodzone po 1968 roku.
Odpowiedzialny za prace nad reformą emerytalną, wicepremier Przemysław Gosiewski poinformował, że nowoprzyjęte rozwiązania będą kosztować około 20,5 miliardów złotych, największa część tej kwoty- 13, 5 miliardów złotych przeznaczona zostanie na świadczenia dla nauczycieli.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza przyjąć w środę ostateczną wersję wspomnianego projektu oraz postanowienia regulujące wypłaty świadczeń z OFE naliczanie rent z nowego systemu.
Stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wygasają 31 grudnia 2006 r. Dla osób, które pracowały w warunkach szczególnych, a których kariera zawodowa skończy się wcześniej, rząd przygotował rozwiązanie w postaci emerytur pomostowych lub rekompensat.
Obecnie tematem prac sejmowych jest obywatelski projekt ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Powodem powstania projektu był brak ustawy o emeryturach pomostowych - informuje Gazeta Prawna.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca