„Komputery są tylko dla młodych”, „Internet jest drogi”, „To za trudne, nie dla starszych, nie dam rady się nauczyć” – takie i podobne sformułowania często padają z ust 50 - 60 – latków. Czy są prawdziwe? Czy rzeczywiście obsługa komputera jest tak skomplikowana, że starsze osoby nie są w stanie jej opanować? Czy Internet nie może być atrakcyjny dla seniora?
W związku z tym, że zamiast zapowiadanych podwyżek rent i emerytur polscy planowana jest tylko jednorazowa zapomoga,z prośbą o interwencję do Komisji Europejskiej wystąpić chce Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju zasypywane są setkami pozwów o wyrównanie wysokości emerytur i rent obliczonych w latach 90. z wykorzystaniem kwoty bazowej niższej od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. ZUS wyjaśnia, że wysokość świadczeń oblicza według obowiązujących przepisów. Skargi i pozwy składane do oddziałów Zakładu są bezzasadne.
Japońscy emeryci są stanowią bardzo liczną grupę społeczną Kraju Kwitnącej Wiśni. Wśród nich wielu wstępuje na drogę konfliktu z prawem. Najczęściej są to oszustwa podatkowe i ubezpieczeniowe, drobne kradzieże, czy wykroczenia drogowe.
W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsze stają się tak zwane Domy Seniora. Są to nowoczesne centra mieszkalno – wypoczynkowo – rozrywkowe dodtosowane do potrzeb mieszkających w nich samodzielnie osób starszych. Developerzy dbają o to, żeby nie brakowało w nich niczego.
Polskie Koleje Państwowe nie honorują wydanych przez ZUS legitymacji emerytów-rencistów. Koszt produkcji dokumentów mających ułatwić życie ich posiadaczom to około 6 milionów złotych. Wprowadzenie przypominających karty kredytowe legitymacji miało znieść konieczność okazywania odcinka renty lub emerytury przez osoby uprawnione do zniżek. Posiadacze legitymacji mogą posługiwać się nimi korzystając z usług medycznych, czy komunikacyjnych.
Choć od wprowadzenia reformy systemu emerytalnego minęło już siedem lat, nadal nie wiadomo, kto będzie wypłacał nam środki zgromadzone w II filarze. Tymczasem sprawa staje się coraz pilniejsza, bo pierwsi oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą pobierać świadczenia już za dwa lat - alarmuje "Polityka".
Po rodzicach nowonarodzonych dzieci przyszedł czas na emerytów i rencistów. Tym razem to najbiedniejsi z nich mają od państwa dostać jednorazowy prezent w wysokości kilkuset złotych. Na systemowe zmiany, które mogłyby trwale pomóc najuboższym seniorom, na razie się nie zanosi.
Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński twierdzi, że uzgodniono już zasady zmiany waloryzacji rent i emerytur, poczekać trzeba natomiast na decyzję rządu i wyliczenia ministra finansów.
Do polskich sądów i oddziałów ZUS wpływają tysiące pozwów wystosowanych przez emerytów i rencistów domagających się wyrównania wypłacanych im świadczeń od dnia przyznania zaniżonej emerytury.
"Gazeta Prawna" przedstawiła analizę, która dowodzi, że w przepisach dotyczących wypłacania przez ZUS emerytur i rent występuje luka prawna. Na wysokości emerytury stracić może kilkadziesiąt tysięcy osób.
Zakłady Ubezpieczeń Społecznych będą wydawać emerytom i rencistom specjalne zaświadczenia potwierdzające objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym zgłoszonych przez świadczeniobiorcę członków rodziny.
Działająca w strukturach Banku Światowego Grupa Rozwoju Ludzkości i Opieki Społecznej z siedzibą w Waszyngtonie pracuje obecnie nad sposobem łagodzenia skutków biedy dotykającej osoby w podeszłym oraz dystrybucji dochodu w ramach dotychczasowych systemów emerytalnych.
Brazylijski emeryt utrzymuje, że każdego dnia przebiega tyłem 19 mil. 68-latek od dziewięciu lat nie był nawet przeziębiony, a biegając tyłem mniej się męczy.
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s przeprowadziła symulację wpływu sumy wydatków ponoszonych aktualnie na opiekę zdrowotną i świadczenia emerytalne w 32 uprzemysłowionych krajach świata na ich zdolność kredytową w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.