Na czwartkowym posiedzeniu Senat uchwalił kilka poprawek do nowelizacji ustawy abonamentowej. Wprowadzają one zwolnienie z płacenia abonamentu tylko dla tych emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a wypłacane im świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnienie obejmowałoby także osoby internowane w stanie wojennym.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zawalczyć o głosy najbiedniejszych emerytów, przedstawiono projekt ustawy, który przewiduje dodatki dla osób, które pobierają najniższe świadczenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.
Donald Tusk wygłosił expose, trwało ono ponad trzy godziny. Nowy premier podjął wiele istotnych dla Polski tematów, mówiąc o polityce społecznej nie zapomniał o seniorach. Tusk podkreślał, iż ludzie starsi nie mogą być traktowani jako obciążenie dla budżetu.
Brytyjskie władze chcą, aby seniorzy jedli lunch w szkolnych stołówkach i pomagali uczniom w nauce. Przedsięwzięcie ma na celu zniwelowanie antyspołecznych zachowań u dzieci i młodzieży, uczniowie powinni uczyć się szacunku dla starszych.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że w ostatnim roku poza miejscem zamieszkania urlopowało 35% Polaków, w tym 24% korzystało z dłuższego wypoczynku, 11% mogło sobie pozwolić jedynie na najwyżej sześciodniowy wypad. 65% dorosłych obywateli naszego kraju nigdzie nie wyjechało, powodem najczęściej był brak pieniędzy.
Brytyjska telewizja publiczna BBC wyda 1,14 mld dolarów na cyfrowe telewizory dla brytyjskich emerytów i osób niepełnosprawnych. Stacja tłumaczy, że każdy powinien mieć możliwość oglądania programów w dobrej jakości, wspomniana grupa telewidzów zaś dużo czasu spędza przed ekranem TV.
Organizacje broniące interesów emerytów, w tym jedna z najbardziej znanych, "Help the Aged" potępiły zmiany w postaci dodatkowych opłat do drugiej sztuki bagażu zaplanowane przez British Airways jeszcze w tym miesiącu.
Krytykujące się na co dzień partie, Liga Polskich Rodzin i Platforma Obywatelska zgodnie uznały, że państwo powinno finansowo wspomóc emerytów. Ich propozycje, choć różnią się między sobą szczegółowymi rozwiązaniami, obejmują jednorazowe wypłaty.
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s przeprowadziła symulację wpływu sumy wydatków ponoszonych aktualnie na opiekę zdrowotną i świadczenia emerytalne w 32 uprzemysłowionych krajach świata na ich zdolność kredytową w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.
Miesiąc seniorów obchodzony jest w maju w USA od 1963 roku. – Starsi Amerykanie uczą nas odwagi, cierpliwości i miłości – mówi prezydent Bush – tym specjalnym miesiącem chcemy pokazać, że doceniamy rolę, jaką odgrywają w naszym kraju.
Rosyjskie prowincje oddalone od metropolii lub choćby dużych miast wyludniają się, ludzie młodzi uciekają stamtąd – wyjeżdżają za pracą i już nigdy nie wracają. W miasteczkach, gdzie poupadały dawne radzieckie przedsiębiorstwa panuje marazm i bieda. Zostali ci, którzy uciec nie mogli – przede wszystkim ludzie starsi i emeryci.
Starsi ludzie chcą pracować nawet po przejściu na emeryturę – wynika z badań przeprowadzonych dla HSBC Holdings. Naukowcy zauważyli, że firmy zaczęły doceniać starszych pracowników. Są oni bardziej doświadczeni i lojalni w przeciwieństwie do tych młodszych.