Polscy emeryci są coraz bardziej zadłużeni. Seniorzy mają do oddania już 2,87 mld złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średni dług osoby starszej to 12,3 tys. złotych. Aby spłacić te zobowiązania, senior musiałby w całości oddać aż siedem przeciętnych emerytur.
Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia mniejsze od 2 tysięcy złotych, w marcu dostaną jednorazowy dodatek w wysokości maksimum 400 zł. Wsparcie trafi do 6,5 mln świadczeniobiorców. Dodatek będzie zwolniony od podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych.
Zadłużenie polskich emerytów w ciągu roku wzrosło aż o 61% i wynosi obecnie ponad 2 miliardy złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średni dług emeryta - blisko 10 tys. zł - jest prawie 5 razy wyższy, niż wysokość średniej emerytury.
W marcu 2016 r. emeryci i renciści o najniższych dochodach otrzymają dodatek pieniężny – zdecydował dziś Sejm. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
W przyszłym roku niektórzy emeryci, renciści oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne dostaną jednorazowy dodatek pieniężny. Rząd przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Wysokość zapomogi będzie zależna od wysokości pobieranych świadczeń.
Wrocławski Regionalny Sekretariat Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" organizuje protest przeciwko zbyt niskiej - zdaniem związkowców - waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Od początku marca świadczenia mają być zwaloryzowane o 1,34 procent.
Wesoły niemiecki staruszek spędzający wakacje na południu Europy i amerykańskie seniorki grające w bingo - tak Polacy postrzegają emerytów na Zachodzie. W rzeczywistości w tych krajach ogromna część seniorów, którzy nie oszczędzali na emeryturę wiedzie bardzo skromne życie. Nie tylko polscy emeryci mają źle. Komu nie warto tak zazdrościć, a z kogo brać przykład?
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że nowelizacja ustawy abonamentowej, w myśl której z opłaty na radio i telewizję zwolnieni mają być emeryci, renciści, trwale niezdolni do pracy, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie. Zanegowano jedynie niektóre poprawki.
67 proc. Polaków chorowało przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, a statystyczny klient apteki łyka 4,2 tabletki dziennie - dowiadujemy się z badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie Świat Zdrowia S.A.
Jak informuje „Metro", do sądów złożono pierwsze wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, najprawdopodobniej jednak znaczna ich część zostanie odrzucona. Często są bowiem niepełne, nie zawierają listy wierzycieli, wyceny majątku, i dokonanych na nim zabezpieczeń należności, terminów spłat. Wśród wnioskodawców są m. in. emeryci i samotne matki.
Na czwartkowym posiedzeniu Senat uchwalił kilka poprawek do nowelizacji ustawy abonamentowej. Wprowadzają one zwolnienie z płacenia abonamentu tylko dla tych emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a wypłacane im świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnienie obejmowałoby także osoby internowane w stanie wojennym.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zawalczyć o głosy najbiedniejszych emerytów, przedstawiono projekt ustawy, który przewiduje dodatki dla osób, które pobierają najniższe świadczenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.
Donald Tusk wygłosił expose, trwało ono ponad trzy godziny. Nowy premier podjął wiele istotnych dla Polski tematów, mówiąc o polityce społecznej nie zapomniał o seniorach. Tusk podkreślał, iż ludzie starsi nie mogą być traktowani jako obciążenie dla budżetu.