Tegoroczna edycja odbywającego się we Wrocławiu Festiwalu Kultury Protestanckiej jest poświęcona radości. Tytuł IX FKP to #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, a jego symbolerm stała się uśmiechnięta buźka znana z emotikonów. Wśród licznych wydarzeń festiwalowych znalazly sie i takie, które w szczególny sposób mogą zainteresować osoby dojrzałe.
Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 obfituje także w wiele innych ważnych rocznic, które związane są z wolnością - głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej.
30 maja br. odbyły się w Warszawie obchody 5-lecia Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jedynej placówki tego typu w Polsce i w Europie. O misji i sytuacji EUTW po 5 latach rozmawiamy z prezesem Romanem Michalakiem.
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom". Tegoroczne hasło brzmi „Płomień miłosierdzia”. W ramach akcji sprzedawane sa świece, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby dzieci z ubogich rodzin.
Ks. bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. oraz prof. Marian Zembala, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca i minister zdrowia, zostali wyróżnieni tegoroczną nagrodą "Śląskie Szmaragdy".
W pierwszą niedzielę Adwentu po raz kolejny rozpocznie się ekumeniczna akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W katolickich, prawosławnych i protestanckich kościołach można będzie kupić świece, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najuboższym dzieciom.
Wczoraj odczytana została ostatnia wola Tadeusza Różewicza. W testamencie znalazło się życzenie, żeby pochować poetę na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego przy kościele Wang w Karpaczu.
W pierwszą niedzielę Adwentu tradycyjnie już rozpoczeło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To dwudziesta edycja akcji charytatywnej organizowanej przez trzy organizacje charytatywne powiązane z kościołami - Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.
15 października w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy odbyła się inauguracja Roku Akademickiego 2013/14 na Ekumenicznym Uniwersytecie Trzeciego Wieku (EUTW).
"Podziel serce - pomnóż miłość" - pod takim hasłem odbywa się XIX edycja ekumenicznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 2011 roku katolicka Caritas, protestancka Diakonia i prawosławny Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.
23 października w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego w Polsce Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (EUTW).
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I i Arcybiskup Józef Michalik podpisali Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dziś rozpoczęła się historyczna wizyta w Polsce prawosławnego patriarchy Wszechrusi Cyryla I. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Tegorocznymi laureatami "Śląskich Śzmaragdów" są prof. Jan Herma oraz Kazimierz Kutz. Wyróżnienie jest przyznawane przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ludziom wznoszącym się ponad podziały religijne, narodowościowe i kulturowe.