Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została przyznana dwóm Amerykanom: Williamowi D. Nordhausowi z Yale University i Paulowi M. Romerowi z NYU Stern School of Business.
160 tys. ton złota już wydobyła ludzkość – szacuje agencja Reutera. Niektórzy twierdzą, że to za mało i złota już wydobyliśmy 2,5 mln ton. Skąd te rozbieżności? Część złota może mieć postać tylko tzw. „papierową”.
Dziś w Świdniku po długiej chorobie zmarła Zyta Gilowska, polska ekonomistka i polityk, parlamentarzystka, minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, członek Rady Polityki Pieniężnej. Miała 66 lat.
John Nash, amerykański amerykański matematyk i ekonomista, laureat nagrody nobla z ekonomii, zginął wczoraj w wypadku samochodowym. Miał 86 lat. Śmierć poniosła również jego żona Alicia.
Badania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.
19 września w Łodzi odbędzie się III międzynarodowy Kongres Bioekonomii. Jego istotną częśćią będą zagadnienia poświęcone tzw. "silver economy" - czyli udziłowi seniorów w życiu ekonomicznym.
Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Tomáš Sedláček udowadnia, że tak.
Silver economy cyli "srebrna gospodarka", to temat, który w Polsce dopiero zaczyna nabierać rumieńców. W Europie od 2005 roku organizowane są w różnych krajach konferencje dotyczące szeroko pojętego systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.
W listopadowym badaniu CBOS zapytało Polaków, czy ludzie starsi, tzn. mający co najmniej 60 lat lub będący na emeryturze, są potrzebni społeczeństwu, czy też są dla niego raczej obciążeniem?
Jan Krzysztof Bielecki został uhonorowany tytułem Finansista Roku 2008 przyznawanym przez "Gazetę Finansową". Redakcja doceniła fakt, że Prezes Zarządu Banku Pekao SA jako jeden z pierwszych polskich ekonomistów przewidział grożący gospodarce kryzys.
Leonid Hurwicz, zeszłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zmarł wczoraj w Minneapolis. Miał 90 lat.
Seniorzy stanowią ważną siłę nabywczą. Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badania, z których wynika, że na rodzimym rynku istnieje niezagospodarowana nisza w postaci produktów przeznaczonych specjalnie dla seniorów. To nie tylko okazja do zarobienia dla przedsiębiorców, to także problem społeczny – obecnie dojrzali konsumenci narzekają na brak przeznaczonych dla nich towarów, bądź na ich niebotyczne ceny.
Prof. Leonid Hurwicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego w 1938 roku został jednym z trzech laureatów Nagrody Nobla z ekonomii, przyznawanej od 1969 roku przez Bank Centralny Szwecji. Oprócz urodzonego i wychowanego w Polsce amerykańskiego ekonomisty, zaszczytne wyróżnienie otrzymali także Eric S. Maskin oraz Roger B. Myerson.
Starzenie się społeczeństw niesie ze sobą różne problemy, w tym ekonomiczne. Kiedy zaczyna brakować młodych pracowników, pracodawcy starają się zachęcić do pozostania aktywnymi zawodowo osoby w wieku przedemerytalnym. Nie dzieje się to jednak automatycznie, ekonomiści zwracają uwagę na liczne kłopoty związane z prowadzeniem tzw. „silver economy” („srebrnej ekonomii”), systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.