Do niedawna, widok ludzi niosących zakupy w ekologicznych, wielorazowych torbach cieszył nie tylko obrońców przyrody, ale również każdego z nas, pokazując, że Polacy jak chcą, to potrafią postępować ekologicznie na co dzień. Niestety, być może już niedługo, widok ten odejdzie w zapomnienie, ponieważ liczne sklepy „po cichu" przywracają jednorazowe foliówki.
Minimalizm w projektowaniu zieleni powoli się kończy, a naprawdę modny staje się styl ekologiczny. Przede wszystkim jednak, ogród musi być utrzymany w konkretnym stylu - mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni, podsumowując tegoroczną wystawę Chelsea Flower Show.
Wiosna w pełni, a nasze ciała same domagają się większej ilości ruchu. Po zimowym, bezczynnym siedzeniu na kanapie przed telewizorem, warto postawić na aktywne spędzenie czasu, choćby w weekendy.
W dniach 8-10 maja Grupa eFTe we współpracy z festiwalem Planete Doc Review, Teatrem Dramatycznym, Café Kulturalna i Powiększeniem zaprasza na Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji. W zamyśle organizatorów ma to być „weekend pełen działania, myślenia, rozmawiania i wspólnego znajdowania nowych sposobów łamania starych przyzwyczajeń".
Rusza nowa akcja ekologiczna. Ambasadorami programu są Dorota Wellman oraz Marcin Prokop, a jego celem - krzewienie szacunku do drzew i edukacja o roli drzew w naszym życiu.
Powstawanie coraz większej ilości odpadów, tzw. elektrośmieci, staje się poważnym problemem ze względu na zwiększającą się konsumpcję, szybki postęp technologiczny oraz coraz krótszą „długość życia” wielu produktów codziennego użytku. Prawie codziennie odbywają się premiery nowych, ulepszonych i bardziej nowoczesnych modeli urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Szybko zamieniamy stare sprzęty na nowe, a nowe na najnowsze… A co robimy ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
Rzecznicy Klimatu w ramach programu Challenge Europe zainicjowanego przez British Council sprawdzili, czy Polacy postępują w sposób ekologiczny w codziennym życiu.
Przedświąteczne zakupy co roku są sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Produkty na świąteczny stół, ozdoby, prezenty dla najbliższych… wydatki można mnożyć bez końca. Przy kasie spotkać nas może kolejny wydatek - opłata za torbę. Czy sklep ma obowiązek pobierania takiej opłaty? Czy też po prostu chce na nas zarobić?
Problem globalnego ocieplenia to w ostatnich miesiącach temat numer 1 na salonach politycznych Europy. Czy wobec kryzysu finansowego Unia Europejska powinna zarzucić działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery? A może rozsądniej będzie zatroszczyć się o problem zmian klimatycznych już teraz? Chcąc pomóc obywatelom Europy w odpowiedzi na te pytania największe organizacje ekologiczne, koordynowane przez Climate Action Network (CAN), rozpoczęły właśnie kampanię Time to Lead.
Tylko 35% Polaków zawsze sortuje śmieci przed ich wyrzuceniem – wynika z raportu „Moda na ekologię” firmy doradczej On Board PR przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Aż 86% z nich jest jednak przekonanych, że edukacja w tym zakresie mogłaby dużo zmienić.
Natura niezachwiana żadną ingerencją obdarowuje nas swoimi najlepszymi bogactwami. Droga, której szukamy do lepszego zrozumienia świata prowadzi do ekologicznych rozwiązań.
Harrison Ford poddał się depilacji, a Janusz Kamiński to zarejestrował - dla ratowania lasów tropikalnych.
"Nie wiesz co z tym zrobić? To nie bierz!" to hasło kampanii pokazującej niepraktyczność foliówek masowo rozdawanych w sklepach i, co gorsza, masowo branych ze sklepów do domów.
Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.
Rosnące zużycie energii elektrycznej, miliony ton szkodliwego CO2, 250 miliardów toreb zaśmiecających środowisko naturalne – to tylko niektóre przykłady efektów korzystania z toreb jednorazowych. Dlatego, by uświadomić społeczeństwu wagę zagrożeń, powstała Koalicja na rzecz ekologicznych zakupów.