Wiedeń, po raz kolejny, został wybrany miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Według rankingu przygotowanego przez ekspertów firmy Mercer - 2010 Quality of Living, na kolejnych pozycjach uplasowały się: Zurych i Genewa. Warszawa zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły ją między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79).
Właśnie ukazała się Europejska Czerwona Księga - przegląd stanu zachowania około 6.000 europejskich gatunków - a jej treść nie napawa optymizmem. Dane, które zostały opracowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, pokazują, że 14% ważek, 11% chrząszczy i 9% motyli w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Jeszcze bardziej alarmującym jest fakt, że niektóre z tych gatunków są zagrożone wyginięciem na skalę globalną. Gatunki te wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (TM) Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Zadbaj o środowisko za pomocą wełny szklanej, czajnika, taśmy uszczelniającej i odpowiedniego garnka - to zadanie wykonalne nie tylko dla MacGyvera. Prawidłowe użycie podstawowych sprzętów domowych może mieć gigantyczny wpływ na środowisko.
W okresie jesienno zimowym znacznie wzrasta pobór energii elektrycznej. Więcej korzystamy ze światła, do łask często wracają piecyki elektryczne i farelki, dodatkowo sprzęt RTV i AGD - wszystko to może sprawić, że rachunek za prąd nie będzie należał do najniższych...
Nostalgia wywołana minioną epoką to również przywiązanie do przedmiotów, które bezapelacyjnie są z nią związane. Młodzi i starsi ulegają tej modzie, a rekwizyty cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że nawet widok mleka w szklanej butelce może niejednego z nas przyprawić o szybsze bicie serca...
Niemal co piąty Polak jest zdania, że energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii - wynika z raportu TNS OBOP, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Tymczasem proces wytwarzania energii elektrycznej w znacznym stopniu związany jest z wysoką emisją do atmosfery szkodliwych dla środowiska gazów.
16 sierpnia w Sztokholmie pod hasłem "Dostęp do wody dla wspólnego dobra" rozpoczął się Światowy Tydzień Wody. Obchody, w których udział bierze blisko 2000 uczestników, potrwają do niedzieli.
Kuchnia nabiera coraz większego znaczenia w naszym życiu. To nie tylko miejsce służące do przygotowania posiłków ale także przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu, przyjmujemy gości i odpoczywamy. Zależy nam na jej maksymalnej funkcjonalności i atmosferze - to główne wnioski badania Pocket&Planet przeprowadzonego przez firmę Whirlpool w Polsce, we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Z najnowszego sondażu Eurobarometru wynika, że zdecydowana większość badanych Europejczyków (83%) deklaruje, że przy codziennych zakupach bardzo zwracają uwagę na to, jak dany produkt oddziałuje na środowisko naturalne.
Jaki będzie ogród przyszłości? Na pytanie to stara się odpowiedzieć firma Husqvarna, która wraz z agencją prognozowania trendów The Future Laboratory opracowałą raport na temat ewolucji ogrodnictwa w XXI w. Uwzględnia on aktualne trendy w ogrodnictwie, ocenia wpływ nowoczesnych technologii na jego rozwój w przyszłych latach oraz pokazuje, jak zmieniają się ludzkie nawyki związane z pielęgnacją ogrodu.
Do niedawna, widok ludzi niosących zakupy w ekologicznych, wielorazowych torbach cieszył nie tylko obrońców przyrody, ale również każdego z nas, pokazując, że Polacy jak chcą, to potrafią postępować ekologicznie na co dzień. Niestety, być może już niedługo, widok ten odejdzie w zapomnienie, ponieważ liczne sklepy „po cichu" przywracają jednorazowe foliówki.
Minimalizm w projektowaniu zieleni powoli się kończy, a naprawdę modny staje się styl ekologiczny. Przede wszystkim jednak, ogród musi być utrzymany w konkretnym stylu - mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni, podsumowując tegoroczną wystawę Chelsea Flower Show.
Wiosna w pełni, a nasze ciała same domagają się większej ilości ruchu. Po zimowym, bezczynnym siedzeniu na kanapie przed telewizorem, warto postawić na aktywne spędzenie czasu, choćby w weekendy.
W dniach 8-10 maja Grupa eFTe we współpracy z festiwalem Planete Doc Review, Teatrem Dramatycznym, Café Kulturalna i Powiększeniem zaprasza na Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji. W zamyśle organizatorów ma to być „weekend pełen działania, myślenia, rozmawiania i wspólnego znajdowania nowych sposobów łamania starych przyzwyczajeń".
Rusza nowa akcja ekologiczna. Ambasadorami programu są Dorota Wellman oraz Marcin Prokop, a jego celem - krzewienie szacunku do drzew i edukacja o roli drzew w naszym życiu.