Zdarza się, że określenie „żywność ekologiczna" używane jest zamiennie z określeniem „zdrowa żywność". O ile pierwsze z nich oznacza żywność certyfikowaną drugie jest nazwą stworzoną do celów marketingowych i często z ekologią ma niewiele wspólnego.
5. czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day), który stanowi okazję do pobudzenia świadomości na temat środowiska, zwiększenia uwagi politycznej oraz działania władz publicznych na rzecz ekologii.
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki parującej, aromatycznej kawy. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z ilości dostępnych na rynku rodzajów tego magicznego napoju? Czy kawa bezkofeinowa jest równie smaczna i różnorodna? I czy moda na eko objęła również tę grupę produktów?
Blisko połowa Polaków deklaruje zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego w naszym kraju - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znacznie rzadziej ankietowanych martwi stan środowiska w ich najbliższym otoczeniu – mniej więcej co czwarty dostrzega w tym zakresie powody do niepokoju.
Podczas codziennych zakupów coraz częściej kierujemy się dwoma czynnikami: naturalnością i organicznością produktów. Chcemy, aby panujący obecnie eko-trend był nie tylko sposobem myślenia, ale również sposobem na życie. Czas postawić kolejny krok na tej drodze i poznać wyjątkowe działanie kosmetyków naturalnych.
„Produkować, nie niszcząc ziemi - żywić, nie szkodząc społeczeństwu" to podstawowy cel producentów żywności ekologicznej. Dziś jednak słowo „ekologiczny" stało się modne i często nadużywane. Pojawiają się więc wątpliwości, czy rzeczywiście produkty określane tym mianem różnią się czymś od innych. I czy warto je kupować?
Prysznic zamiast kąpieli, naprawa cieknących kranów i zakręcenie wody podczas mycia zębów - to podstawowe zasady znane od lat i chętnie stosowane przez Polaków.
Mamy dostęp do coraz większej ilości informacji na temat naszego środowiska i coraz więcej możliwości, aby o nie dbać. Wystarczy mała zmiana nawyków, inne niż dotychczas zakupy i świadomość, że my też mamy wpływ na otoczenie.
Zdrowy tryb życia, naturalne produkty i ekologia, to tematy aktualne nie od dziś. Kurs na kolor zielony przyjmuje coraz więcej osób. Kupujemy zdrowe produkty żywnościowe, które nie zawierają substancji chemicznych i konserwantów. Szukamy warzyw i owoców z ekologicznych upraw, wyhodowanych bez użycia pestycydów. Wybieramy produkty oparte na bazie naturalnych składników. Wyjeżdżajmy na ekologiczne wakacje do gospodarstw wiejskich prowadzących agroturystykę. Wszystko po to, żeby polepszyć kondycję swojego organizmu.
Ryszard Kapuściński napisał kiedyś, że wiek XXI będzie stuleciem walki o wodę. Badania przeprowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają tę tezę. Pod względem zasobów wody nasz kraj plasuje się na poziomie... Egiptu. Jeśli chcemy uniknąć czarnego scenariusza zacznijmy oszczędzać wodę już dziś.
Wiedeń, po raz kolejny, został wybrany miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Według rankingu przygotowanego przez ekspertów firmy Mercer - 2010 Quality of Living, na kolejnych pozycjach uplasowały się: Zurych i Genewa. Warszawa zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły ją między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79).
Właśnie ukazała się Europejska Czerwona Księga - przegląd stanu zachowania około 6.000 europejskich gatunków - a jej treść nie napawa optymizmem. Dane, które zostały opracowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, pokazują, że 14% ważek, 11% chrząszczy i 9% motyli w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Jeszcze bardziej alarmującym jest fakt, że niektóre z tych gatunków są zagrożone wyginięciem na skalę globalną. Gatunki te wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (TM) Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Zadbaj o środowisko za pomocą wełny szklanej, czajnika, taśmy uszczelniającej i odpowiedniego garnka - to zadanie wykonalne nie tylko dla MacGyvera. Prawidłowe użycie podstawowych sprzętów domowych może mieć gigantyczny wpływ na środowisko.
W okresie jesienno zimowym znacznie wzrasta pobór energii elektrycznej. Więcej korzystamy ze światła, do łask często wracają piecyki elektryczne i farelki, dodatkowo sprzęt RTV i AGD - wszystko to może sprawić, że rachunek za prąd nie będzie należał do najniższych...
Nostalgia wywołana minioną epoką to również przywiązanie do przedmiotów, które bezapelacyjnie są z nią związane. Młodzi i starsi ulegają tej modzie, a rekwizyty cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że nawet widok mleka w szklanej butelce może niejednego z nas przyprawić o szybsze bicie serca...