Banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energo-oszczędnego, jak i nawet zakupu samochodu hybrydowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Korzystać można bowiem z ekopożyczek, kredytów z dotacją czy dofinansowania z miasta lub gminy. Sam Bank Ochrony Środowiska od początku swojej działalności, tj. od 1991 r. do końca 2016 r. udzielił „zielonych kredytów” o wartości 18,6 mld zł.
Eksperci twierdzą, że zaledwie 9 proc. plastikowych opakowań zostaje poddanych recyklingowi, natomiast 79 proc. trafia na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego. Liczby mogą przerażać, zwłaszcza że co roku na świecie generuje się ponad 8 bilionów ton takich odpadów. Tendencja jest rosnąca, również w Polsce – tymczasem świadomość w zakresie umiejętnego gospodarowania odpadami wciąż jest niewielka. W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie jest w stanie sama poradzić sobie z ich usunięciem. Widać to również w popularnych miejscowościach turystycznych.
Zalegające śmieci to problem, na który skarżą się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Wraz z rozwojem gospodarczym powstaje ich coraz więcej, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia. Poza segregacją i recyklingiem na szeroką skalę, warto zacząć od własnego domu i skutecznie ograniczać ilość wytwarzanych śmieci. W jaki sposób możemy to robić samodzielnie?
Choć to stosunkowo nowa tradycja, dla większości Polaków to właśnie ona tworzy atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Świeża i pachnąca lub sztuczna, tzw. ekologiczna choinka jest podstawowym elementem świątecznej aranżacji wnętrza, a w trakcie wieczoru wigilijnego staje się jego centrum - to przecież pod nią znajdujemy prezenty. Jej zakupu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. A na co warto zwrócić uwagę?
Czy inteligentny kosz na śmieci BIN-e, który pojawi się na rynku w 2017 roku, pomoże nam segregować opady? Twórcy tego polskiego wynalazku wierzą, że produkt odniesie sukces. Nowoczesne urządzenie będzie rozpoznawać i segregować odpady. Nie zwolni nas jednak nas od myślenia o środowisku. Wg badania przeprowadzonego przez TNS Polska, 22 proc. Polaków wrzuca wszystko do tego samego kosza, a 17 proc. twierdzi, że segreguje sporadycznie. Aż 28 proc. ankietowanych nie wie, do jakiego pojemnika wrzucać zużyte kartony. Nieczystości już dawno przestały być problemem, który można zamieść pod dywan.
Kim są ekolodzy? Stereotypy przedstawiają ich jako „walczących wegan“, hipsterów z brodą i czy młode mieszkanki wielkich miast jadące na rowerach po kolejne smoothie. Ale ludzie, którzy prezentują postawę pro-ekologiczną pochodzą z wielu różnych miejsc, są w różnym wieku i mają różne poglądy.
Eko bazar, sklep ze zdrową żywnością, bio stoisko – nie zawsze w tych miejscach znajdziemy wyłącznie produkty ekologiczne, czyli takie, których produkcja podlega restrykcyjnym zasadom i polega na stosowaniu naturalnych składników bez m.in. sztucznych nawozów. Inspekcja Handlowa przypomina, jak wybierać zdrową żywność.
W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 zwyciężyła Ruda – rzeka położona wśród sosnowych lasów województwa śląskiego. Do konkursu organizowanego przez Klub Gaja rzekę zgłosił Urząd Miasta Rybnik. Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, a trzecie przypadło w udziale rzece Bystrzycy.
Zużyte baterie, akumulatory oraz sprzęt elektroniczny to odpady szkodzące środowisku, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich selektywną zbiórkę. W jaki sposób z nimi postępować?
Polacy coraz częściej porzucają swoje śmieci w lasach, na plażach lub innych publicznych miejscach. Dzikie wysypiska rosną jak grzyby po deszczu. Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może plaża, na której spędzasz urlop wymaga posprzątania? Fundacja BOŚ tworzy mapę dzikich wysypisk w całym kraju, przekazując informacje o nich samorządom.
Kreatywność jest kojarzona z ludźmi młodymi i/lub osobami u szczytu kariery, tymczasem seniorzy także świetnie sobie radzą w tej dziedzinie. Przykładem może być 89-letni Raymond Green, który wymyślił turbinę wiatrową bez śmigieł.
Polaków ogarnęło spożywcze eko-szaleństwo. W sklepach jest coraz więcej naturalnych soków owocowych, warzyw z ekologicznych upraw i wędlin „z własnej wędzarni”. Jednak nie wszystko określane mianem „eko” naprawdę nim jest.
Zastąpienie chemicznych technik produkcji kosmetyków ekologicznymi alternatywami - to zadanie projektu OPTIBIOCA, który ma wyposażyć sektor kosmetyków naturalnych w niezbędne, zaawansowane rozwiązania techniczne, aby sprostać rosnącemu popytowi na naturalne i przyjazne środowisku produkty.
Noworoczne postanowienia ciągle w modzie. Także w świecie gwiazd. Jeff Bridges chce wykorzystać Nowy Rok do popularyzacji dbałości ogrodowisko.
Google postanowiło przypomnieć użytkownikom o przypadającym dziś Dniu Ziemi. Na stronie głównej wyszukiwarki można znaleźć animację poświęconą temu świętu.