Ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe - upał, susza, ulewy - sprawiają, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ekologię i zastanawiają się, jak zmniejszyć swój ślad węglowy w sezonie świątecznym. Eksperci z Saint Joseph's University w Filadelfii radzą, by kupić prawdziwą choinkę - nie rozwiąże to problemów klimatycznych na świecie, ale jest mniej szkodliwe dla środowiska niż używanie sztucznej choinki przez kilka lat, a następnie wyrzucenie jej.
Zmywanie w zmywarkach często nie zabija wszystkich szkodliwych mikroorganizmów pozostawionych na talerzach, sztućcach i w garnkach. Poza tym długie cykle tych urządzeń zużywają duże ilości energii elektrycznej, a co więcej, do całego procesu potrzebne są detergenty, które zostają wpompowywane w ścieki i zanieczyszczają środowisko.
Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Benjamin List z Max-Planck-Institut für Kohlenforschung oraz David W.C. MacMillan z Princeton University. Wyróżniono ich za „asymetryczną katalizę organiczną".
Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala nie tylko zadbać o lesze zdrowie i samopoczucie, ale także jest ekologiczna. Jedzenie określonych produktów pomaga zadbać o Ziemię.
Sting wydał oficjalne oświadczenie w sprawie pożarów w Amazonii. - Bardzo szybko zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym pożary będą nie do wygaszenia - mówi przejęty artysta.
Znany z działalności na rzecz ochrony środowiska Leonardo DiCaprio nie mógł siedzieć bezczynnie, widząc wiadomości o pożarach w Puszczy Amazońskiej.
Według ekspertów, wydłużenie cyklu życia ubrań o zaledwie 10% pozwoliłoby zaoszczędzić trzy miliony ton CO2 oraz 150 milionów litrów wody rocznie. Tymczasem wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Procter & Gamble wykazują, że 1/3 konsumentów wyrzuca ubrania po kilkakrotnym założeniu, przyspieszając ich drogę na wysypiska.
Produkcja jedzenia w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosła tak bardzo, że wręcz zagraża naszej planecie. Co więcej, powszechny w karajch rozwiniętych i rozwijających się sposób odżywiania się skraca życie ludzi.
Co roku przed Bożym Narodzeniem toczy się gorąca debata na temat tego, co jest lepszym (bardziej ekologicznym, ekonomicznym, etc.) wyborem - żywa czy sztuczna choinka. Po której stronie ty stoisz?
Z wodą uciekają pieniądze i to niemałe, rocznie możesz tracić nawet 80 zł, co przy czteroosobowej rodzinie daje sporą sumę. Co więcej, kurczą się naturalne zasoby wody pitnej. Jej ilość w Polsce jest porównywalna do Egiptu, co daje nam przedostatnie miejsce w Europie - za nami jest tylko Hiszpania. Dzięki kilku prostym czynnościom ograniczysz dzienne zużycie wody nawet o kilkanaście litrów.
Banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energo-oszczędnego, jak i nawet zakupu samochodu hybrydowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Korzystać można bowiem z ekopożyczek, kredytów z dotacją czy dofinansowania z miasta lub gminy. Sam Bank Ochrony Środowiska od początku swojej działalności, tj. od 1991 r. do końca 2016 r. udzielił „zielonych kredytów” o wartości 18,6 mld zł.
Eksperci twierdzą, że zaledwie 9 proc. plastikowych opakowań zostaje poddanych recyklingowi, natomiast 79 proc. trafia na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego. Liczby mogą przerażać, zwłaszcza że co roku na świecie generuje się ponad 8 bilionów ton takich odpadów. Tendencja jest rosnąca, również w Polsce – tymczasem świadomość w zakresie umiejętnego gospodarowania odpadami wciąż jest niewielka. W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie jest w stanie sama poradzić sobie z ich usunięciem. Widać to również w popularnych miejscowościach turystycznych.
Zalegające śmieci to problem, na który skarżą się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Wraz z rozwojem gospodarczym powstaje ich coraz więcej, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia. Poza segregacją i recyklingiem na szeroką skalę, warto zacząć od własnego domu i skutecznie ograniczać ilość wytwarzanych śmieci. W jaki sposób możemy to robić samodzielnie?
Choć to stosunkowo nowa tradycja, dla większości Polaków to właśnie ona tworzy atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Świeża i pachnąca lub sztuczna, tzw. ekologiczna choinka jest podstawowym elementem świątecznej aranżacji wnętrza, a w trakcie wieczoru wigilijnego staje się jego centrum - to przecież pod nią znajdujemy prezenty. Jej zakupu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. A na co warto zwrócić uwagę?
Czy inteligentny kosz na śmieci BIN-e, który pojawi się na rynku w 2017 roku, pomoże nam segregować opady? Twórcy tego polskiego wynalazku wierzą, że produkt odniesie sukces. Nowoczesne urządzenie będzie rozpoznawać i segregować odpady. Nie zwolni nas jednak nas od myślenia o środowisku. Wg badania przeprowadzonego przez TNS Polska, 22 proc. Polaków wrzuca wszystko do tego samego kosza, a 17 proc. twierdzi, że segreguje sporadycznie. Aż 28 proc. ankietowanych nie wie, do jakiego pojemnika wrzucać zużyte kartony. Nieczystości już dawno przestały być problemem, który można zamieść pod dywan.