25 października rusza ogólnopolska akcja „Nie zawal! Wybierz życie”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów po przebytym zawale, jak i środowiska medycznego, w zakresie konieczności podejmowania działań zmierzających do redukcji śmiertelności w fazie poszpitalnej Ostrych Zespołów Wieńcowych. Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
W dążeniu do zdobywania wiedzy nie ma parytetów. Okazuje się, że wśród dorosłych Polaków to kobiety (najliczniej te w wieku 31-34 lat) najchętniej kontynuują edukację. Mężczyźni w tej grupie stanowią mniejszość – jedynie 35 proc. Choć co czwarta osoba podnosi swoje kompetencje zawodowe lub rozwija zainteresowania, największą popularnością – jak wynika z danych ESKK – cieszą się kursy językowe. I jest to tendencja wzrostowa.
Wbrew stereotypom życie osób starszych nie musi być mało interesujące i trudne. Gdy dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, a praca nie jest już codziennym obowiązkiem, zyskuje się bowiem czas na rozwój zainteresowań, realizowanie marzeń, podróże, czy rozrywkę i zawieranie znajomości. Emerytura może być najlepszym czasem w życiu człowieka.
Premier Donald Tusk wziął dziś udział w uroczystościach jubileuszowych związanych z 5-leciem działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Szef rządu zapowiedział zwiększenie od przyszłego roku środków na program senioralny.
Uczenie się metodą prób i błędów (trial-and-error learning) jest najlepszą drogą do zachowania pamięci w przypadku osób starszych, wynika z badań.
Alec Baldwin postanowił wrócić na studia. Jakiś czas temu aktor poinformował, że zamierza zaangażować się w politykę i kandydować na burmistrza Nowego Jorku. Zanim jednak Baldwin spróbuje sił w wyborach, wróci do szkolnej ławki, aby nauczyć się podstaw politologii. Gwiazdor rozpocznie naukę jesienią 2012 roku.
90-letni Menahem Henri Hager może zasadnie powiedzieć, że jego życie to prawdziwa przygoda. Swoje ciekawe dzieje teraz wzbogacił o uniwersytecki tytuł.
Warszawa to kolejne miasto w Polsce, w którym powołano do życia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW). Organizatorzy chcą zachęcić stołecznych seniorów do nauki, jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.
Powstał Parlamentarny Zespół ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przewodniczącym Zespołu został Poseł Michał Szczerba. Zespól zamierza działać na rzecz rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, budować ich pozytywny wizerunek jako ważnych centrów kształcenia ustawicznego oraz aktywności obywatelskiej.
Prawie połowa Polaków uważa, że wyższe wykształcenie pozwala znaleźć dobrą pracę, ale niczego nie gwarantuje. Jak pokazują najnowsze badania wrocławskiej firmy MANDS, większość chciałaby studiować za darmo.
Uczelnie niepubliczne w Polsce obchodzą w tym roku jubileusz XX-lecia powstania. Patronat nad obchodami jubileuszu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. W Polsce istnieje obecnie 320 uczelni niepublicznych, w tym 15 akademickich (posiadających uprawnienia doktorskie). W uczelniach tych studiuje łącznie 580 tys. osób, czyli 32 procent wszystkich studentów w Polsce - podaje "Raport 20-lecia uczelni niepublicznych w Polsce", przygotowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.
99-latek ustanowił rekord stając się najstarszym "świeżo upieczonym" absolwentem college'u. Leo Plass porzucił studia w 1932 roku, gdy miał zaledwie 20 lat. Teraz, w wieku 99 lat, ten sędziwy mieszkanie Oregonu skończy studia otrzymując stopień naukowy na Eastern Oregon University. Dzięki temu wyczynowi ustanowił rekord świata - stał się najstarszym absolwentem.
82-latek z Chin w praktyce realizuje powiedzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno. Mimo sędziwego wieku, postanowił udać się na studia.
100-letnia kobieta z Taksasu w piątek otrzymała dyplom ukończenia szkoły średniej. - Potrzeba mi było na to stu lat, ale wreszcie jestem absolwentką liceum - powiedziała 100-letnia Thelma Dyess podczas ceremonii wręczania dyplomów. Kobieta była jednym z 389 abiturientów.
Lew Tołstoj zwykł mawiać, że nie czas się spieszy, ale to my nie nadążamy – tak jakby przewidział skutki błyskawicznego postępu cywilizacji. Z tym radzą sobie młodzi, z których aż 96% w wieku od 15 do 24 lat korzysta z Internetu. Jednak ci, którzy pamiętają nie tak odległe czasy maszyn do pisania często zostają w tyle. To dla nich powstała ogólnopolska kampania społeczna Akademii Allegro, która pomaga nadrobić braki.