Wielostronne kształcenie jest dziś bardzo powszechne. Już kilkuletnie maluchy uczą się języków obcych i gry na rozmaitych instrumentach. Nie wszystkie te dzieci zostaną poliglotami i wirtuozami, to korzysci z takiej edukacji są niepodważalne - notuje się je nawet w starszym wieku.
Języki obce są postrzegane jako jeden z głównych sposobów na utrzymanie lub znalezienie satysfakcjonującej pracy. W warunkach spowolnienia gospodarczego nauka języków obcych wcale nie jest poświęcana w imię oszczędności, ponieważ wiele osób uważa, że znajomość języków obcych pomaga w radzeniu sobie z kryzysem - wynika z badania przeprowadzonego przez szkołę języków obcych EnglishForYou.pl.
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - dla wielu współczesnych seniorów emerytura to czas zmian na lepsze. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.
Białorusinom zależy na znajomości polskiego, Węgrzy najchętniej podnoszą swoje kompetencje zawodowe na dodatkowych kursach, a Polacy uczą się norweskiego, by właśnie w Krainie Fiordów zdobyć lepszą pracę. Jakimi zainteresowaniami mogą się jeszcze pochwalić obywatele krajów rozwijających się?
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?
Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła listopad miesiącem walki z chorobą i rozpoczyna cykliczną kampanię edukacyjną, która ma zainspirować do poświęcenia cukrzycy większej uwagi.
Setki godzin lekcyjnych, tysiące pojęć, dziesiątki tysięcy słówek do nauki oraz trudność z zapamiętywaniem i rozumieniem przerabianego materiału, to codzienne problemy nie tylko polskich uczniów, ale również dorosłych, którzy edukują się, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Czy problemy z przyswajaniem wiedzy to efekt niskiej inteligencji Polaków? Nie. Problemem jest najczęściej zła metoda nauki – wynika z analizy ESKK.
Dzisiaj rozpoczyna się tegoroczna, dziewiąta już edycja kampanii IKEA „1 euro to majątek”, która potrwa do 24 grudnia 2011 roku.
25 października rusza ogólnopolska akcja „Nie zawal! Wybierz życie”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów po przebytym zawale, jak i środowiska medycznego, w zakresie konieczności podejmowania działań zmierzających do redukcji śmiertelności w fazie poszpitalnej Ostrych Zespołów Wieńcowych. Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
W dążeniu do zdobywania wiedzy nie ma parytetów. Okazuje się, że wśród dorosłych Polaków to kobiety (najliczniej te w wieku 31-34 lat) najchętniej kontynuują edukację. Mężczyźni w tej grupie stanowią mniejszość – jedynie 35 proc. Choć co czwarta osoba podnosi swoje kompetencje zawodowe lub rozwija zainteresowania, największą popularnością – jak wynika z danych ESKK – cieszą się kursy językowe. I jest to tendencja wzrostowa.
Wbrew stereotypom życie osób starszych nie musi być mało interesujące i trudne. Gdy dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, a praca nie jest już codziennym obowiązkiem, zyskuje się bowiem czas na rozwój zainteresowań, realizowanie marzeń, podróże, czy rozrywkę i zawieranie znajomości. Emerytura może być najlepszym czasem w życiu człowieka.
Premier Donald Tusk wziął dziś udział w uroczystościach jubileuszowych związanych z 5-leciem działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Szef rządu zapowiedział zwiększenie od przyszłego roku środków na program senioralny.
Uczenie się metodą prób i błędów (trial-and-error learning) jest najlepszą drogą do zachowania pamięci w przypadku osób starszych, wynika z badań.