Ponad 360 tysięcy maturzystów rozpoczęło dzisiaj zmagania z egzaminem dojrzałości. Matura zmieniała swoje oblicze na przestrzeni lat, od jakiegoś czasu stała się także przepustką na studia. Czy współczesny egzamin jest trudny dla rodziców i dziadków maturzystów?
Badanie przeprowadzone na potrzeby akcji „Wydatki kontrolowane” wskazało, że większość osób trudnej sytuacji finansowej zamierza podjąć dodatkową pracę lub uzupełnić wykształcenie. Jednak spora grupa Polaków, którzy już potrzebują pomocy, wykazuje bierne i roszczeniowe postawy wobec trudności. Za swoje niepowodzenia osoby te obwiniają głównie państwo i warunki ekonomiczne kraju.
Odbyło się spotkanie inauguracyjne Rady Społecznej 50+ . Podstawowym celem Rady jest opracowanie rekomendacji w zakresie działań prowadzonych w ramach Programu „Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” (Programu 50+) oraz określenie kierunków zmian Programu i wytycznych dla opracowania koncepcji działań wspierających na rynku pracy osoby po 60. roku życia.
Już wkrótce pod patronatem Yoko Ono wystartuje charytatywny projekt edukacyjny Autobus Johna Lennona. Akcja jest dedykowana młodzieży z całej Europy. Celem jest pokazanie dzieciakom, jak profesjonalnie tworzy się muzykę, teledyski, zdjęcia, gry i aplikacje. Całe studio ma się zmieścić w autokarze. Inicjatywę wspierają m.in. firmy Apple i Sony, które dostarczą potrzebny sprzęt.
Archipelag Pokoleń to propozycja zajęć i twórczych aktywności skierowana do warszawiaków po 50. roku życia, którzy chcą się rozwijać, szukają dla siebie nowej formuły edukacji, inspirujących pomysłów na swoją własną aktywność i rozwój.
Rozpoczął się kolejny cykl zajęć Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Program jest przeznaczony głównie dla osób w wieku 50+, ale organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
Podjęte zostały kolejne badania unijne nad znaczeniem uczenia się przez całe życie i jego wpływem na zatrudnienie. Dotychczasowe badania nie przyniosły wielu danych o sposobie budowania kapitału ludzkiego przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i podmioty publiczne w Europie za pomocą uczenia się przez całe życie. Aby to zmienić, 25 naukowców podjęło prace nad projektem LLLight'in'Europe, który otrzyma 2,65 mln EUR ze środków Siódmego Programu Ramowego (7PR) na rzecz badań naukowych i rozwoju technologicznego (BRT).
Z polską edukacją nie dzieje się dobrze. Kontrola NIK wskazała na marne efekty kształcenia w szkołach. W roku szkolnym 2009/2010 w jednej czwartej skontrolowanych szkół podstawowych i gimnazjów wyniki na sprawdzianach i egzaminach pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego, a jedna czwarta uczniów szkół zawodowych objętych kontrolą nie uzyskała uprawnień do wykonywania zawodu. Ponadto nauczyciele pracujący w szkołach często nie spełniali wymogów określonych przez Ministerstwo Edukacji.
Polacy są postrzegani jako naród pracowity i gotowy do poświęceń. Gdzie szukamy pracy, ile razy zmieniamy miejsce zatrudnienia i co jesteśmy w stanie zrobić dla dobrze płatnej posady?
Pracodawcy, poszukując nowych pracowników, stopniowo zwiększają wymagania. Kandydaci szukają więc nowych dróg podniesienia swoich kwalifikacji. Jakie umiejętności są w cenie? Według danych ESKK, Polacy najchętniej sięgają po kursy językowe, zawodowe (m.in. kursy księgowe) oraz – co ciekawe – komputerowe. Umiejętności informatyczne na rodzimym rynku pracy, choć cenione, nie są bowiem aż tak powszechne.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę“ rozpoczyna nabór do projektu Szkoła SuperBabci i SuperDziadka. To szansa na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi naszych wnuków.
Zakończyła się V edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”, dedykowana rakowi jelita grubego. Okazała się ona nie tylko jubileuszowa, ale i rekordowa pod wieloma względami. Do walki z rakiem przystąpiło najwięcej w historii programu, bo aż 3700 uczniów. Jak pokazują badania, udział w programie istotnie wpływa także na zwiększenie świadomości profilaktyki nowotworowej w lokalnych społecznościach, a także realny wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne wśród rodzin uczestników.
Określenie "poświęcić swoje życie nauce" doskonale pasuje do 71-leniego Michaela Nicholsona. Jest prawdziwym wiecznym studentem, spędził na uniwersytetach znaczną większość swojego życia - ciągle jako żak, a nie wykładowca. Obecnie studiuje, by zdobyć trzydziesty tytuł uniwersytecki.
Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca największy w Polsce projekt edukacyjny „Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Realizatorem projektu jest Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra Aleksandra Szczygła w Warszawie. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a jego całkowity koszt wyniesie ponad 16 mln zł. Realizacja projektu zakończy się w 2016 roku.
Jak szukać inspiracji i skąd brać pomysły na dobre teksty? Jak przeprowadzić wywiad, jak zrobić poruszający reportaż? Jak pokonać tremę i znaleźć własny, niepowtarzalny styl? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestniczki bezpłatnych warsztatów pisarsko - dziennikarskich, które rozpoczynają się w czerwcu w Fundacji Feminoteka.