W Polsce działa już 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają ponad 150 tys. słuchaczy. W tym roku uniwersytety otrzymały 2,5 mln zł w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Fundacja Stańczyka Akademii Obywateli Trzeciego Wieku organizuje kolejny wykład adresowany do krakowskich seniorów. Spotkanie odbędzie się 9 września we wtorek o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej biurowca przy ul. Szlak 65 w Krakowie. Tematyką wykładu będą kwestie związane z udziałem seniorów w tworzeniu programów i polityk miejskich.
Odkrywanie pasji, spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi czy udział w ciekawych wydarzeniach społecznych i kulturalnych – to możliwości oferuje seniorom – kurs realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 października rusza trzecia edycja tego przedsięwzięcia, adresowanego do osób po 50. roku życia.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Meryl Streep, w ramach przygotowań do występu w filmie "Ricki and the Flash", uczy się grać na gitarze.
O tym, że naprawdę tak jest, przekonały się uczestniczki zajęć 1 edycji Szkoły Liderów II stopnia, powołanej przez doktor Walentynę Wnuk. W środę 16 lipca, we Wrocławskim Centrum Seniora, seniorki uczestniczyły w spotkaniu „Warsztaty biograficzne jako forma pracy edukacyjnej z osobami starszymi”. Prowadziła je doktor Magdalena Wnuk-Olenicz, na co dzień zajmująca nauczaniem dorosłych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.
Sejm uchwalił nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja znosi opłatę za drugi i kolejne kierunki studiów, co ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca 2014 r. Ustawa ma również wzmocnić szanse studentów i absolwentów na rynku pracy, dostosowując kształcenie do jego wymogów.
Powszechność wykształcenia wyższego to domena obecnego pokolenia 20-30-latków. W przypadku starszych roczników ukończone studia ma znacznie mniej osób. Właśnie do nich - do osób po czterdziestce (i starszych) - kierują swoją ofertę niektóre wyższe uczelnie.
Akademia Obywateli Trzeciego Wieku po raz drugi zaprasza krakowskich seniorów. W tym roku organizatorzy kładą nacisk na naukę przez doświadczenie – własne i innych. Rekrutacja już trwa, zgłoszenia będą przyjmowane do 22 czerwca lub do wyczerpania limitu miejsc. Wykład inauguracyjny odbędzie się w poniedziałek, 23 czerwca.
Język polski nie należy do najłatwiejszych. Odmiany, przypadki, trudne nazwy własne i oczywiście ortografia - wszystko to sprawia kłopot nie tylko cudzoziemcom. Poradnia Językowa PWN udzieliła już 15 000 pytań językowych, z czego 10 000 ukazało się na publicznych stronach WWW. Dużo to czy mało? Poradnia działa 15. rok, czyli odpowiada na tysiąc pytań rocznie - około 3 pytań dziennie.
Włoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.
Reklamy działają na konsumenta na różne sposoby, np. odwołują się do zmysłów, wartości rodziny czy idealnego obrazu samego siebie. Bardzo łatwo łapiemy się na te haczyki. Badania pokazują, że 80 proc. konsumentów ulega przekazom reklamowym.
Na aktywizację seniorów w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych trafi 280 milionów złotych. Z funduszy będą mogły skorzystać m.in. organizacje pozarządowe, osoby prawne, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Podczas III Małopolskiego Forum UTW w Krakowie, liderzy 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczestniczących w projekcie "Profesjonalne Uniwersytety III Wieku w Polsce", realizowanym przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW, otrzymali z rąk Ministra certyfikaty "Profesjonalny UTW".
W jesieni życia nie powinno zapominać się o możliwościach rozwoju i dokształcania się. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać swój czas wolny.