„Twoja biblioteka jest twoim rajem", napisał Erazm z Rotterdamu , uważając, że dzięki czytaniu ksiażek można najpiękniej kształtować swoje życie. Okazuje się, że się nie mylił przynajmniej co do finansowej satysfakcji z pracy - ci, którzy w młodości chętnie czytają, zarabiają więcej jako dorośli.
Wakacyjny cykl wykładów, warsztatów i wycieczek – tak wyglądają zajęcia w Letniej Akademii Seniora, organizowanej od kilku lat przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Powszechny sposób utrzymania umysłu „zajętym" (np. rozwiązaywnaie krzyżówek, interesujące rozmowy) nie wystarczy, by całkowicie uchronić się przed Alzheimerem, jednak aktywizowanie umysłowe w średnim wieku może istotnie osłabić pradopodobieństwo demencji.
Domy pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, pracownicy socjalni i osoby zaangażowane w pomoc innym zostały nagrodzone i wyróżnione podczas uroczystości z okazji przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego.
Polacy znaleźli się znowu w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu.
Ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji „Niech internetowa moc będzie z Tobą!”. Kampania skierowana jest do osób w wieku powyżej 50+, które nie korzystają z internetu. Jej celem jest zachęcenie osób starszych do wejścia w cyfrowy świat oraz pokazanie korzyści jakie w codziennym życiu daje nam korzystanie z internetu.
Dziś polscy nauczyciele przyjmują życzenia od obecnych i byłych uczniów, rodziców, władz różnych szczebli i mediów. Pamiętała o nich także największa światowa wyszukiwarka, przygotowując specjalną grafikę.
Czubek. Debilka. Psychol. Wariatka. Schizol. Te i wiele innych „chorych słów” zbyt często pada pod adresem osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie, starszych lub niesamodzielnych. Nie dość, że krzywdzą i stygmatyzują, to jeszcze mogą zniweczyć pozytywne skutki terapii. Najwyższy czas coś zmienić – uzdrowić… nasze myślenie!
Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mają często trudności z racjonalnym planowaniem wydatków. Dlatego ośrodki pomocy społecznej (OPS) zaangażowały się w akcję „Zyskaj Więcej! Edukacja finansowa dla osób wykluczonych ekonomicznie”. Celem przedsięwzięcia jest nauka efektywnego zarządzania własnym budżetem.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej o podjęcie stanowiska w sprawie opłat pobieranych przez uczelnie wyższe podczas rekrutacji na studia. Do RPO wpływały liczne skargi, że kwoty pobierane przez uczelnie w trakcie postępowania kwalifikacyjnego są za wysokie, biorąc pod uwagę sytuację materialną niektórych aplikujących, w szczególności w sytuacji złożenia aplikacji na kilka uczelni lub na kilka kierunków studiów.
Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów. Zajęcia wyjątkowe, bo prowadzone wspólnie przez uczniów i nauczycieli ze szkół STO. Dzięki spotkaniom krakowscy seniorzy poznają nie tylko podstawy wykorzystania nowych technologii – dowiedzą się m.in., jak założyć konto w mediach społecznościowych.
W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdy decydujemy się na zakończenie kariery zawodowej, życie diametralnie się zmienia. Pojawia się wiele wolnego czasu, który można - i trzeba - wykorzystać w jak najlepszy dla nas sposób.
W czerwcu 2015 roku rusza piąta edycja spotkań w ramach akcji społecznej pod hasłem „Nie znasz, nie otwieraj”. Projekt skierowany jest do seniorów, którzy w trakcie spotkań będą mogli dowiedzieć się, jak chronić swoją prywatność i nie dać się zwieść oszustom.
Bilety do ZOO nie należą do najtańszych. Mimo to wielu Polaków przynajmniej raz w roku odwiedza ogrody zoologiczne. Cenimy takie miejsca za ich walory wypoczynkowe, dostarczanie rozrywki, ale także chcemy się w nich czegoś więcej dowiedzieć o otaczającej nas przyrodzie.