Globalna akcja Microsoftu o nazwie "Unlimited Potential" ma na celu dotarcie to jak największej liczby seniorów i przeszkolenie ich w zakresie używania internetu i technologii komputerowych. W ciągu trzech lat trwania programu Microsoft pomógł aż 15 tys. seniorów w Korei Południowej.
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii zapraszają organizacje pozarządowe do zgłaszania projektów na drugą edycję konkursu "Łączymy pokolenia". Na drodze konkursu chcemy dofinansować innowacyjne, dobrze opracowane i zaplanowane przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o współpracę międzypokoleniową osób starszych (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzieży (od wieku przedszkolnego do 25 lat).
Tegoroczny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie "Starsi ludzie i ubóstwo" zakłada szereg nowych rozwiązań mających na celu poprawę bytu osób najuboższych, należących nierzadko do starszej części społeczeństwa.
Amerykańscy seniorzy podróżują niemal po całym świecie dzięki organizacji non-profit o nazwie Elderhostel. Motywem przewodnim jest nauka poprzez zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i ciekawych, różnorodnych kultur i narodowości.
W dzisiejszych czasach starsze osoby żyją dłużej, mają lepsze zdrowie, są bardziej niezależne, lepiej wykształcone i mimo wieku dalej chcą brać aktywny udział w życiu społecznym. Emerytura dla wielu jest dziś niezwykłym czasem, podczas którego mogą zająć się czymś zupełnie innym niż przez całe dotychczasowe życie.
10 minut ćwiczeń dziennie pomaga zachować formę- twierdzi Tamako Kondo, mieszkanka Tokio. 80-latce nie chodzi jednak o ładną sylwetkę, lecz o sprawny umysł. Uczestniczy ona w japońskim programie „trening umysłu” i codziennie rozwiązuje quizy i proste zadnia arytmetyczne.
W ciągu ostatnich lat zainteresowanie usługami szkoleniowymi wśród osób indywidualnych wyraźnie wzrosło. Według danych z badania zrealizowanego przez Ipsos w styczniu 2006 roku, 45 proc. Polaków jest zainteresowanych poszerzaniem swoich kwalifikacji i umiejętności. Od ostatniego badania zrealizowanego przez Ipsos 6 lat temu odsetek ten wzrósł o połowę - w 2000 roku 31 proc. Polaków wyrażało zainteresowanie poszerzaniem swoich kwalifikacji. W grupie tej z roku na rok znajduje się coraz więcej seniorów.
2 marca 2006 roku w Urzędzie Miasta Włocławek odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego 2005/2006 Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Indeksy otrzymało ponad 300 osób.
"Lepiej późno, niż wcale" - do tej zasady chyba zastosował się 57-letni Roderick Forrester, który postanowił ukończyć naukę w liceum przerwaną 40 lat temu.
W siedzibie krakowskiego stowarzyszenia Akademia Pełni Życia można jeszcze nabyć podręcznik "Obsługa komputera dla seniorów”. Wydano go w ubiegłym roku w ramach programu PHARE 2002 "Wzmocnienie polityki antydyskryminacyjnej".