102- letnia obywatelka Belgii listownie otrzymała informację, że została wpisana na listę uczniów lokalnej szkoły podstawowej.
Wczoraj weszły w życie zmiany w Karcie Nauczyciela umożliwiające powrót do pracy nauczycielom, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę. Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację, zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia nr 158, poz. 103.
W całym kraju ruszyła druga edycja akcja "Czytaj oryginały", której celem jest promowanie lektury książek w językach obcych. W ramach akcji co w prasie ogólnopolskiej oraz na specjalnie przygotowanej witrynie kampanii będą prezentowane szczególnie wartościowe i najbardziej aktualne tytuły z różnych obszarów kulturowych. Organizatorem akcji jest m.in. magazyn „Literatura na świecie”.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że pracodawcy w Polsce doceniają umiejętności niepełnosprawnych i rozumieją ideę ich aktywizacji zawodowej. Rzadko ich jednak zatrudniają jako powód wskazując bariery techniczne.
E-learning, czyli wykorzystywanie internetu w edukacji, jest rozpowszechniony w wielu krajach. W Ameryce ta forma nauczania wspierana jest przez rząd, w Polsce może zostać ograniczona.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy podjęto inicjatywę, w ramach której emeryci - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpłatnie będą udzielać korepetycji, porad z zakresu prawa i psychologii oraz pełnić funkcje mediatorów w szkołach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
Akademia Seniora przy Pomorskiej Szkole Informatyki oraz Klub Garnizonowy, zapraszają wszystkich szczecińskich seniorów na bezpłatne warsztaty krzewiące aktywność fizyczną i umysłową.
Podczas minionego weekendu w Białym Miasteczku pod hasłem „Serce za serce” przez dwa dni pielęgniarki prowadziły darmowe diagnostyczne badania profilaktyczne. Przebadano 2427 osób w wieku od 14 do blisko 80 lat. Kolejki ustawiały się przede wszystkim do EKG (236 badań) i USG (145 badań).
26 czerwca w Katowicach rozpoczną się zajęcia Akademii e-Seniora - program nauki obsługi komputera i internetu dla osób starszych. Projekt realizowany jest już w dziesięciu miastach w Polsce, w kilkunastu pracowniach internetowych. Pomysłodawcą i mecenasem Akademii jest UPC we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii.
W wielu krajach Trzeciego Świata zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie. Salezjański Ośrodek Misyjny proponuje program pomocy w kształceniu biednych dzieci z krajów misyjnych - Adopcję na odległość. Inicjatywa ta skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki biednego dziecka.
Jak powszechnie wiadomo, zawód lekarza wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy medycznej. Zgodnie z tym lekarze i dentyści mają ustawowy obowiązek uczęszczać na kursy i szkolenia. Do tej pory koszty poniesione na doskonalenie zawodowe lekarze ponosili ze swojej kieszeni. Już niedługo może się to zmienić, pracownicy służby zdrowia zbierają podpisy pod obywatelską ustawą, która pozwoli na finansowanie szkoleń i kursów z budżetu państwa.
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się dziś Targi Książki Edukacyjnej Edukacja XXI - największa w naszym kraju impreza poświęcona książkom edukacyjnym i lekturom. Impreza służy nauczycielom pomocą w wyborze najlepszych podręczników, słowników, encyklopedii, map i atlasów. Targi spełniają również rolę forum dyskusyjnego o podręcznikach szkolnych i pomocach naukowych.
W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje wymagające czy to podniesienia kwalifikacji zawodowych, czy po prostu zdobycia nowych umiejętności. Już w szkole podkreśla się znaczenie edukacji w późniejszym osiągnięciu sukcesu zawodowego. Będąc aktywnym zawodowo warto uczestniczyć w szkoleniach, czytać fachową literaturę. Równie często dokształcamy się dla własnej satysfakcji.
Osoby po 50-tce coraz częściej odwiedzają szkoły języków obcych, wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla seniorów. Zajęcia prowadzone w porannych godzinach, przy herbacie i ciasteczkach cieszą się dużym zainteresowaniem.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.