„Dużym drukiem" to seria słowników opracowana z myślą dla osóbach w każdym wieku, których praca wymaga długiego patrzenia w ekran komputera, dla słabowidzących, a także dla tych, którzy nie chcą zakładać okularów, aby sprawdzić znaczenie lub pisownię potrzebnego słowa.
Osoby starsze mogą ćwiczyć mózg poprzez korzystanie z Internetu. Naukowcy odkryli, że ten sposób jest nawet lepszy niż czytanie książek.
Trwa rekrutacja na drugi trymestr Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Na chętnych czeka ponad 120 kursów, podzielonych na sześć bloków tematycznych: kultura i sztuka, języki i narody, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, nauka i technika oraz człowiek i środowisko. Wiele zajęć cieszyło się w poprzedniej edycji tak wielką popularnością, że organizatorzy zdecydowali się uruchomić je ponownie. Pozostałe kursy to zupełnie nowe propozycje.
9 grudnia czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji CBA uruchomiło portal edukacyjny poświęcony antykorupcji. Jego celem jest propagowanie wśród internautów przesłań dotyczących szeroko rozumianej problematyki korupcji i antykorupcji.
Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Przed telewizorem i monitorem komputera spędzamy coraz więcej czasu, zwłaszcza gdy jesteśmy już na rencie czy emeryturze, a pogoda za oknem nie zachęca do spacerów. W czasie, gdy media te są coraz bardziej dostępne, łatwo wpaść w sieci tzw. konsumpcjonizmu medialnego czyli bezmyślnego pochłaniania treści. Może więc warto zadbać o to, by czas spędzony na surfowaniu w sieci czy przed telewizorem nie był czasem zmarnowanym, ale wartościowym? O swój rozwój można przecież zadbać nawet oddając się rozrywce. Internet i telewizja nie muszą być – i nie są - jedynie źródłem "taniej rozrywki".
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska – Macukow zainauguruje dziś nowy rok akademicki w Uniwersytecie Otwartym, który umożliwia wszystkim chętnym, bez względu na wykształcenie, branie udziału w zajęciach uniwersyteckich. Uroczysta inauguracja odbyła się dziś o godz. 18 w Auli im. A. Mickiewicza.
Uniwersytet Warszawski otworzył swoje mury dla wszystkich chcących poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, wiek i dotychczasowe wykształcenie nie mają znaczenia.
Trzydziestolatek może się okazać intelektualnym starcem, podczas gdy umysł emeryta może odznaczać się sprawnością młodzieńca. Jak to możliwe? Tajemnica tkwi w treningu umysłu - tak samo jak można gimnastykować ciało, podobnie powinno się traktować swój umysł. Trzeba go regularnie ćwiczyć, by był sprawny jak najdłużej.
Znajomość języków obcych nie tylko ułatwia życie i zwiększa szanse na znalezienie pracy, zdaniem naukowców może też korzystnie wpłynąć na naszą sprawność intelektualną.
Fundacja AVE zaprasza słuchaczy Uniwersytetów III Wieku do udziału w przygotowanych specjalnie dla nich Juwenaliach III Wieku.
Urząd Skarbowy w Legnicy edukuje licealistów i zachęca - Wypełnij babci PITa. Doświadczenia i obserwacje z dotychczasowych, corocznie przeprowadzanych akcji PIT z tytułu rocznego rozliczenia podatku dochodowego przez osoby fizyczne wskazują, że wiele problemów z rozliczeniem mają osoby starsze.
W marcu tego roku otwarty zostanie kolejny Uniwersytet Trzeciego Wieku - miejsce, w którym seniorzy będą mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności.
Program Leonardo da Vinci to część europejskiego programu edukacyjnego. Istotą programu jest popularyzowanie uczenia się przez całe życie.