W roku akademickim 2009/2010 Studenckie Koło Naukowe Edukacji Medialnej Medi@vista rozpoczęło kolejną cykliczną inicjatywę skierowaną do seniorów pt. „Piątek Seniora".
Szkoły publiczne to wciąż najpopularniejsze miejsca, w których Polacy uczą się języków obcych. Jednak coraz częściej poznajemy języki samodzielnie, często wykorzystując mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauki. Multimedia, w tym Internet, to jednak nadal tylko dodatki - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez ESKK.
Dwa miesiące wakacji oraz satysfakcja z pracy z dziećmi i młodzieżą, to właściwie jedyne pozytywne aspekty pracy polskiego nauczyciela. Z ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl wynika, że mimo ogólnego zadowolenia z pracy, połowa nauczycieli myśli o przekwalifikowaniu się.
Jak uchronić się przed chwilą, w której okaże się, że nie ma dla nas pracy i jesteśmy niepotrzebni, bo pracodawca woli młode, dobrze wykształcone, dynamiczne osoby? Pozornie banalne hasło „inwestowania w siebie" okazuje się być najprostszym i jedynym skutecznym rozwiązaniem.
W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.
Najstarszy według Księgi rekordów Guinnessa (Guinness Book of Records) uczeń, 89-letni Kenijczyk Joseph Maruge zmarł w ubiegły piątek. Przyczyną śmierci mężczyzny był rak żołądka.
Na naukę nigdy nie jest za późno. W myśl tej maksymy 83-letni Frank Ganz z San Jose (Kalifornia) postanowił wrócić do szkoły. Właśnie otrzymał dyplom ukończenia liceum.
Istnieje przynajmniej jeden licealista, który nie obawia się rekrutacji do szkoły wyższej i przyszłej kariery zawodowej - Takeshi Murata właśnie otrzymał dyplom ukończenia szkoły średniej i nie martwi się o to wszystko, bo ma 84 lata...
Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
103 - letni Japończyk Saburo Shochi planuje czwartą podróż dookoła świata. Pierwszą odbył tuż przed setnymi urodzinami i - jak widać - wojażowanie bardzo mu się spodobało.
„Dużym drukiem" to seria słowników opracowana z myślą dla osóbach w każdym wieku, których praca wymaga długiego patrzenia w ekran komputera, dla słabowidzących, a także dla tych, którzy nie chcą zakładać okularów, aby sprawdzić znaczenie lub pisownię potrzebnego słowa.
Osoby starsze mogą ćwiczyć mózg poprzez korzystanie z Internetu. Naukowcy odkryli, że ten sposób jest nawet lepszy niż czytanie książek.
Trwa rekrutacja na drugi trymestr Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Na chętnych czeka ponad 120 kursów, podzielonych na sześć bloków tematycznych: kultura i sztuka, języki i narody, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, nauka i technika oraz człowiek i środowisko. Wiele zajęć cieszyło się w poprzedniej edycji tak wielką popularnością, że organizatorzy zdecydowali się uruchomić je ponownie. Pozostałe kursy to zupełnie nowe propozycje.
9 grudnia czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji CBA uruchomiło portal edukacyjny poświęcony antykorupcji. Jego celem jest propagowanie wśród internautów przesłań dotyczących szeroko rozumianej problematyki korupcji i antykorupcji.
Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.