Z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2008 r. wynika, że blisko 50 procent Polaków uważa procedury prawne za trudnodostępne dla przeciętnego obywatela. Tyle samo nie potrafi wymienić nazw podstawowych organów wymiaru sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało więc działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw.
Uczeni zastanawiali się, dlaczego lepiej wykształceni ludzie mają mniej problemów z demencją. Nowe badania pokazują, że mózgi tych, którzy dłużej się uczyli, efektywniej kompensują uwarunkowania związane z demencją.
Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu.
Kto to jest emeryt? Osoba, zmagająca się z dylematem: położyć się spać wcześniej, aby nie nudzić się przez cały wieczór, czy pójść spać przed północą, aby nie nudzić się do rana. W tym prześmiewczym obrazku, niestety, jest sporo prawdy.
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej serdecznie zaprasza wszystkich emerytów mieszkających w Gdańsku, zainteresowanych aktywną formą spędzania wolnego czasu oraz fotografią do wzięcia udziału w projekcie „Dojrzały smak nauki”.
Może się wydawać, że ludzie sukcesu osiągnęli wszystko dzięki szczęściu, talentowi, bądź atrakcyjnemu wyglądowi, ale okazuje się, iż kluczem jest tu praktyka, czytamy w Entrepreneurship Journal. Jeśli chcesz osiągnąć cel to próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj.
W dniach 1-4 września 2010 roku w Gdańsku zostanie zorganizowana VII Międzynarodowa Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Konferencja przebiegnie pod hasłem „Uniwersytety Trzeciego Wieku – sprawdzony sposób na aktywne życie seniorów w XXI wieku” i będzie stanowiła zarówno kontynuację dyskusji podejmowanych na poprzednich konferencjach, które jak wiadomo zaowocowały dynamicznym rozwojem UTW w Polsce, jaki i podejmie nowe ważne dzisiaj i dla przyszłości UTW tematy.
Najstarszy na świecie absolwent nie zaspokoił jeszcze swej żądzy edukacji i w wieku 95 lat rozpoczął kolejne studia na Uniwersytecie Krzyża Południa (Southern Cross University) w Lismore w Australii.
Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby. Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.
Ukończenie studiów było życiowym marzeniem Harriet Richardson Ames. Wreszcie jej się to udało, na trzy tygodnie po setnych urodzinach uzyskała bachelor degree (odpowiednik polskiego licencjatu). Nazajutrz absolwentka zmarła.
W roku akademickim 2009/2010 Studenckie Koło Naukowe Edukacji Medialnej Medi@vista rozpoczęło kolejną cykliczną inicjatywę skierowaną do seniorów pt. „Piątek Seniora".
Szkoły publiczne to wciąż najpopularniejsze miejsca, w których Polacy uczą się języków obcych. Jednak coraz częściej poznajemy języki samodzielnie, często wykorzystując mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauki. Multimedia, w tym Internet, to jednak nadal tylko dodatki - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez ESKK.
Dwa miesiące wakacji oraz satysfakcja z pracy z dziećmi i młodzieżą, to właściwie jedyne pozytywne aspekty pracy polskiego nauczyciela. Z ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl wynika, że mimo ogólnego zadowolenia z pracy, połowa nauczycieli myśli o przekwalifikowaniu się.
Jak uchronić się przed chwilą, w której okaże się, że nie ma dla nas pracy i jesteśmy niepotrzebni, bo pracodawca woli młode, dobrze wykształcone, dynamiczne osoby? Pozornie banalne hasło „inwestowania w siebie" okazuje się być najprostszym i jedynym skutecznym rozwiązaniem.
W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.