Tylko 16 proc. Polaków posiada wiedzę na temat finansów – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK. Zaledwie 15 proc. badanych deklaruje, że zna przepisy prawne. Znacznie więcej, bo blisko 40 proc. uważa, że potrafi dobrze planować domowy budżet. Seniorzy chętnie dzielą się z dziećmi czy wnukami wiedzą i doświadczeniem życiowym. Z kolei młodzież pomaga rodzicom lub dziadkom skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić życie.
Według GUS pensje Polaków rosną, a bezrobocie spada. Jednocześnie jednak pożyczamy coraz więcej pieniędzy na konsumpcję. Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych w styczniu wyniosło rekordowe 140,2 mld zł. Wartość ta w najbliższym czasie zapewne jeszcze wzrośnie, gdyż okres przed świętami wielkanocnymi zwykle powoduje zwiększone zainteresowanie pożyczkami. Co zrobić, aby następne święta nie musiały być finansowane kredytem?
Zdecydowana większość Polaków nawiązując relację z partnerem nie jest zainteresowana tym, czy jest on zadłużony – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Część z nich musi niestety później za to zapłacić.
Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mają często trudności z racjonalnym planowaniem wydatków. Dlatego ośrodki pomocy społecznej (OPS) zaangażowały się w akcję „Zyskaj Więcej! Edukacja finansowa dla osób wykluczonych ekonomicznie”. Celem przedsięwzięcia jest nauka efektywnego zarządzania własnym budżetem.
Niemal 45 procent Polaków powyżej 65 roku życia jest nadal aktywnych kredytowo – posiada zobowiązania kredytowe. W jaki sposób zapewnić seniorom odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z finansowania ich potrzeb poprzez produkty i usługi finansowe? Odpowiedź jest prosta: poprawić świadomość finansową seniorów.