Na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM) opracowano obiecujące, zapobiegawcze podejście przeciw chorobie Alzheimera. Celowano w cząstkę beta amyloidu, która wyzwala nadaktywność komórek nerwowych typową dla choroby mózgu we wczesnych stadiach. Udało się opracować lek białkowy, który może tłumić działanie tej szkodliwej cząstki.
Zidentyfikowano możliwy związek między stresem i nawrotami choroby Leśniowskiego-Crohna.
Sól może osłabiać odpowiedź immunologiczną - wynika z badań na myszach.
Ile razy słyszałeś od rodziny i znajomych zdanie: „data ważności upłynęła, ale to stało w lodówce, więc spokojnie można zjeść?" Po pierwsze wielu z nas jest nauczonych, by nie marnować jedzenia, po drugie ludziom po prostu szkoda pozbywać się czegoś, co jeszcze można by wykorzystać. Takie zachowanie w najlepszym przypadku oznacza dojedzenie resztek i uzyskanie więcej wolnego miejsca w szafce czy lodówce, w najgorszym jednak doprowadzi do bardzo poważnego zatrucia zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu.
Obgryzanie paznokci (onychofagia) to nie tylko nawyk, który niszczy wygląd dłoni. Może również prowadzić do infekcji.
Jatrofa przeczyszczająca (Jatropha curcas), roślina pochodząca Ameryki Środkowej, może wytwarzać substancję, która ma silne działanie przeciwbólowe.
Pozytywne myślenie ma znaczenie - teraz mówią o tym także badania naukowe. Odkryto niezwykły związek pomiędzy określoną aktywnością mózgu i wzmocnieniem układu immunologicznego.
W Stanach Zjednoczonych odnotowano przypadek kobiety, która jest zarażona bakterią E. coli odporną na antybiotyki.
Dwa odrębne zespoły naukowców opublikowały wyniki swoich badań nad wykrywaniem chorób za pomocą zmodyfikowanych genetycznie bakterii.
Lek na chorobę Alzheimera może znajdować się w naszym... jelicie.
Znaleziono nowy - prosty i tani - sposób, aby szybko poprawić jakość wody pitnej. Według zespołu naukowców z Johns Hopkins School of Medicine pomocne jest światło słoneczne i niewielka ilość soku z limonki.
Ogłoszenie wyników brytyjskich badań telefonów komórkowych zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Mycia Rąk, który przypada na 15 października. Okazuje się, że telefony są siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia mikrobów.
Niebezpieczne bakterie mogą pozostawać w niedostępnych częściach warzyw i owoców nawet po dokładnym opłukaniu tych produktów. Mycie owoców i warzyw przed jedzeniem jest polecane w celu usunięcia potencjalnych patogenów, takich jak E. coli i salmonella, ale nowe badania wskazują, że to może nie być wystarczające, ponieważ niektóre bakterie przetrwają umycie wodą.
Bakteria E.Coli (pałeczka okrężnicy), o której ostatnio zrobiło się tak głośno, to szczep, którego zmutowana odmiana spowodowała panikę w całej Europie. Co kryje się pod tajemniczą nazwą Escherichia Coli? I co zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem?
Bakterie żyją na świecie od ponad 3 miliardów lat. Nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek istnieć przestaną. Szczepy niszczone przez antybiotyki, mutują i uodparniają się na leki. Mniej więcej co 20 minut powstaje na świecie nowe pokolenie bakterii, a w 1 godzinę z 1 tylko komórki tworzy się ich mniej więcej 300. W wojnie z bakteriami stoimy na pozycji przegranej. Trzeba nauczyć się z nimi żyć.