Jeśli na swojej skrzynce mailowej znajdziesz informację z załączoną fakturą z ZUS - nie otwieraj załącznika. Informacja jest fałszywa a załączony plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.
Dostałeś pocztą elektroniczną informację o wygraniu nagrody, choć nie przypominasz sobie, żebyś brał udział w konkursie? Ktoś prosi w e-mailu o podanie danych, aby mógł dostarczyć wysłaną do ciebie paczkę? Pod żadnym pozorem nie klikaj linki w takich mailach, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj ich załączników! To prawie na 100% wiadomość fałszywa – pod prawdziwe firmy bardzo często podszywają się hakerzy próbujący wykorzystać ludzką naiwność. Czym grożą ich ataki i jak się przed nimi bronić?
Trwa intensywna kampania phishingowa ukierunkowanaj na klientów banku PKO. Jej celem jest wyłudzenie danych dostępowych do serwisu internetowego iPKO oraz kodów jednorazowych umożliwiających zatwierdzanie przelewów. Nie należy wykonywać jakichkolwiek instrukcji, które przyszły mailem i wymagają logowania się do konta lub podawania kodów jednorazowych – ostrzegają eksperci G DATA.
Przychodzą e-mailem. Z Allegro, Netii, T-Mobile. Wyglądają jak "zwyczajna" korespondencja od tych firm, zwłaszcza dla ich klienta. Niestety, może okazać się że to kolejny sposób oszustów nie tylko na okradzenie nas z pieniędzy, ale także na zainfekowanie oprogramowaniem szpiegującym.
Banki ostrzegają o fałszywych mailach informujących o przyjęciu do realizacji zamówienia ze sklepu internetowego. Wiadomości zawierają załącznik w formacie PDF, opisany jako faktura do transakcji do transakcji. Otwarcie dokumentu skutkuje zainfekowaniem komputera bardzo złośliwym oprogramowaniem.
„Twoje konto zostało zablokowane ze względu na liczne próby logowania", „ważność karty kredytowej wkrótce wygaśnie lub wygasła", „potrzebujemy twojej pomocy, aby wyjaśnić potencjalne nadużycia na rachunku", „nie mogliśmy zrealizować transakcji", „nie mogliśmy dostarczyć przesyłki", „prosimy o potwierdzenie hasła". Nie bierz przynęty. Nie stań się ofiarą phishingu. Naiwność w sieci może spowodować ogromne szkody
Niemal połowę naszego życia na jawie spędzamy patrząc na ekran komputerów, telewizorów i rozmawiając przez telefon. Przeciętny dorosły jest aktywny przez 15 godzin i 45 minut w ciągu dnia, z czego 45 procent czasu poświęca na gadżety, wynika z badań.
Naukowcy z Universidad Pompeu Fabra (UPF) zbadali, jak osoby starsze korzystają z poczty elektronicznej w życiu codziennym. Testy przeprowadzono w ośrodkach społecznych w Barcelonie, zostaną wykorzystywane do projektowania nowych systemów e-mail, które mają być bardziej intuicyjne i łatwo dostępne.
Eksperci z Laboratorium PandaLabs przedstawili ranking najbardziej niebezpiecznych zagrożeń komputerowych, które pojawiły się w ciągu 20 lat. Jak wynika z analizy Laboratorium pierwsze wirusy były tworzone, aby rozsławić ich twórców i rozbawić użytkowników.
Internet zmienia powszechne dotąd zwyczaje, wielu z nas świąteczne życzenia prześle online. Z badania przeprowadzonego na internautach przez Skype wynika, że 69% z nich wyśle e-maile z okazji Świąt, 58% zaś użyje w tym celu komunikatorów internetowych.
Okazuje się, że ilość niechcianej korespondencji mailowej czyli spamu ma ścisły związek z adresem mailowym. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Cambridge wynika, że 40% wiadomości, jakie otrzymują posiadacze adresów zaczynających się na literę „M”, „R”, „P” lub „S” to spam, a internauci, którzy dysponują adresem zaczynającym się od „Q”, „Y” lub „Z” dostają o połowę mniej niechcianych maili.
"Dozwolone od lat 50" - pod takim hasłem fundacja Centrum Promocji Kobiet rozpoczęła zapisy do pierwszej edycji bezpłatnych kursów komputerowych dla seniorów "Komputer nie tylko dla wnuka".
Internet stanowi medium o stale zwiększającym się zasięgu, coraz więcej Polaków ma do niego dostęp, jego popularność stale rośnie, bo jak powiedział Michael Dell: „lepsza od Internetu byłaby tylko telepatia.”
Coraz więcej brytyjskich seniorów korzysta z dobrodziejstw Internetu, zgodnie z przewidywaniami, liczba ich będzie się dalej powiększać. Obecnie ponad 35% Brytyjczyków w wieku powyżej 55 lat posługuje się najnowszymi technologiami. Bardzo często wnuki wprowadzają dziadków w tajniki surfowania w sieci.
Amerykanie po 55-tym roku życia coraz chętniej korzystają z internetowych serwisów towarzyskich, coraz częściej umawiają się na randki w sieci.